Malta Festival Poznań – program festiwalu

750 artystów z 15 krajów świata i 300 wydarzeń w 50 miejscach Poznania – to czeka poznaniaków na zbliżającym się Malta Festival. Idiomem wydarzenia jest w tym roku hasło “Armia jednostki/ Army of the Individual”.

– Idiom nadaje ton każdej edycji festiwalu – podkreśla Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań. – W tym roku roboczą propozycją była “Wojna i pokój”, ale gdy zaprosiliśmy do współpracy kuratora, Nástio Mosquito, zaproponował on hasło “Armia jednostki”. I to ono zostało tegorocznym idiomem festiwalu Malta.

Nástio Mosquito to jeden z najbardziej wyrazistych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Tworzy zarówno projekty wideo, instalacje audiowizualne, jak i stand-upy, happeningi, zaangażowane politycznie performanse. Na Malcie pokaże dwa premierowe projekty – audiowizualny happening inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke. Do Poznania zaprosił artystów z całego świata.

– To artyści, którzy wiedzą, jak zaangażować ludzi i jak sprawić, by odczuli oni odpowiedzialność – wyjaśnia kurator festiwalu. – Odpowiedzialność, która łączy się z naszym idiomem. Pewnych celów nie da się osiągnąć bez dyscypliny typowej dla armii, ale jednocześnie nie da się ich też zrealizować, nie zwracając uwagi na to, że społeczeństwo składa się z jednostek. Harmonijne rozwiązania możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że armię tworzą pojedynczy ludzie.

To już 29. edycja festiwalu, który Miasto Poznań wspiera od samego powstania.

– Robimy to, bo mieszkańcy Poznania od 29 lat tłumnie uczestniczą w tym wydarzeniu. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 85 tysięcy osób – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Malta to festiwal, który nie wyklucza, jest otwarty na wszystkich. Co roku porusza ważne tematy, burzy stereotypy, buduje nowe wartości – pokazuje, że Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, w którym zdanie każdego mieszkańca, niezależnie od poglądów politycznych czy wyznania, jest ważne.

Wszyscy zaproszeni artyści po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce. Benjamin Abras zmierzy się z tematem doświadczenia wielokulturowości przez formę tanecznych warsztatów. W bezpośredni dialog z publicznością wejdzie Priscila Rezende, tworząc performatywną interwencję miejską. Alice Joana Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouan Mriziga zaprezentują spektakle taneczne, a Vic Pereiró – immersyjną instalację audiowizualną. Bezpośrednio z tematem Idiomu “Armia jednostki” zmierzy się Kelly Schacht, która zaskoczy widzów działaniami performatywnymi.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy 21 czerwca kolorowa parada poprowadzona przez francuski zespół Transe Express. Poprowadzą ją trzy pięciometrowe śpiewaczki, które krocząc z placu Wolności na plac Mickiewicza zamienią miasto w wielką salę operową. Będą im towarzyszyć tancerze, akrobaci i bębniarze. Finałem parady będzie nowa wersja Mobile Homme – spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 r. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów.

Dom kultury na placu Wolności

Od siedmiu lat na czas trwania festiwalu poznański plac Wolności zamienia się w tymczasowy, otwarty dla wszystkich, działający od rana do nocy dom kultury. Tak będzie i w tym roku. W centrum Poznania stanie scena, klub festiwalowy, namiot z aktywnościami dla najmłodszych, przestrzeń dla food trucków oraz wielkie poduchy i hamaki, tworzące miejsce dla odpoczynku i poznawania nieznajomych. Festiwalowe miasteczko będzie budzić się do życia wcześnie rano podczas zajęć jogi, tai chi czy wspólnych śniadań, a zasypiać późną nocą kończąc dzień koncertami i silent disco.

Na scenie będzie można zobaczyć spektakle młodych, ale rozpoznawalnych już teatralnych twórców: Magdy Szpecht, Klaudii Hartung-Wójciak, Marii Dąbrowskiej i Jakuba Skrzywanka, Justyny Litkowskiej i Szymona Kaczmarka. Wszystkie projekty połączy figura artysty.

W festiwalowym klubie zagrają Kuba Więcek Trio, Polpo Motel, Sztylety oraz Cinemaximiliaan. Wstęp wolny.

Forum: o edukacji, wojnie i pokoju

Forum to rozmowy na placu Wolności, w których przekrojowo rozważany jest główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Forum będzie więc okazją do spotkań z pisarzami, filozofami, politologami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszyć będą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

21 czerwca będzie dniem poświęconym edukacji. O polskiej oświacie porozmawiają legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie. Wśród zaproszonych na Forum gości będą również: płk. Grzegorz Kaliciak, Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska czy Janina Ochojska.

Generator Malta

Jak przenieść punkt ciężkości z dominującej w Polsce i Europie kultury wojny na kulturę pokoju? Jaką szansę na pokój ma świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną? Na te pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy Generatora Malta.

Generator będzie okazją, by spotkać się z tymi, którzy budują pokój w czasie toczących się wokół konfliktów zbrojnych – jak palestyńska grupa tancerzy Stereo 48, walczą o sprawiedliwość społeczną i wolność słowa – jak egipski kolektyw Mosireen, przeciwdziałają ruchom faszyzującym – jak polski Rok Antyfaszystowski czy dają wsparcie i nagłaśniają sytuację osób będących ofiarami wojen – jak transgraniczna Poznańska Garażówka.

Na placu Wolności będzie można obejrzeć film “Army of Love”, wziąć udział w spacerze performatywny po Grunwaldzie Północ, spacerze przez Naramowice z historiami mieszkanek i mieszkańców czy w wycieczce po Wildzie z odwiedzinami u sąsiadów. Tradycyjnie już będzie też można zdobyć koronę Poznania, wspinając się na dachy najwyższych budynków w mieście.

Spotkania na Cytadeli będą okazją, by wziąć udział w koncercie i medytacji dla pokoju oraz w rekonstrukcji odsłonięcia trzeciego na świecie (po Hiroszimie i Nowym Jorku) Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami.

Finał: “Operetta! Żyjesz w Matrixie”

Koncert finałowy Malty połączy operetkowo-musicalową klasykę ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead. To wyjątkowe wydarzenie, przygotowane specjalnie na festiwal przez Orkiestrę Collegium F i solistów związanych obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Mateusza Holaka, Justynę Szafran, Martę Mazurek, donGURALesko, Andrzeja Donarskiego i Emose Katarzynę Uhunmwangho. Oprawę wizualną koncertu stworzą społeczno-polityczne grafiki Alicji Białej. Partnerem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Dla najmłodszych – Wolno dzieciom

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Po raz pierwszy plac Wolności stanie się planem filmowym, a uczestnicy warsztatów – odkrywcy pokoju, wyposażeni w uważność i oczy kamery, stworzą razem z doświadczonymi filmowcami 5 etiud prezentowanych wieczorami na wielkim ekranie. Mocnym akcentem pokojowym będą też działania dedykowane Ziemi. Niedzielną tradycją Wolno Dzieciom są spektakle teatralne – w tym roku najmłodsi będą mogli zobaczyć dwa przedstawienia o sile wyobraźni: “Sen Marudy” Teatru Brama i “Skarb w dziecięcej obsadzie” Teatru Zółtodziób.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu: https://malta-festival.pl  Tam też można kupić karnety (60 zł) i zaplanować swój udział w wydarzeniach.