Jak jeździć ekonomicznie?

Ekonomiczna jazda w znaczny sposób redukuje koszty użytkowania samochodu. Kupno auta nie wystarcza, należy wiedzieć, jak jeździć oszczędnie i, w miarę możliwości, w zgodzie ze środowiskiem.

JAZDA TANIO

Zdecydowanie większość kierowców ceni sobie jazdę ekonomiczną i oszczędną. Równie ważne powinno być także to, by jeździć tak, aby nie zaistniała konieczność wezwania pomocy drogowej!

Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, żeby jazdę samochodem uznać za ekonomiczną. Przede wszystkim konieczne jest zmniejszenie spalania auta. To podstawa, by rzadziej tankować i w ogólnym rozrachunku płacić mniej za paliwo.

Styl jazdy to podstawa wpływająca na wydajność samochodu, niestety nie każdy zwraca na to uwagę. Na szczęście szkoły nauki jazdy oraz ośrodki ruchu drogowego zwracają bardzo dużą uwagę na eco-driving. Są to zasady dotyczące ekonomicznej jazdy.

Wprowadzając je w życie, przyniesie Ci spore oszczędności już po pierwszym miesiącu innej jazdy. Ekonomiczna jazda pozwala na zredukowanie zużycia paliwa od 5% do nawet 25%. Zwiększając swoje umiejętności, sprawiasz, że Twoja jazda będzie znacznie bardziej oszczędna. Początkowo wprowadzenie zasad eco-drivingu może wydawać się trudne, ale z czasem wejdzie Ci to w krew i przestanie sprawiać trudności. Dlatego na zmianę stylu jazdy daj sobie kilka miesięcy, a efekty z pewnością Cię pozytywnie zaskoczą.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY ECO-DRIVING

Eco-driving jest ekonomicznym stylem jazdy. Do jego głównych celów zalicza się minimalizowanie zużycia paliwa. Po kilku miesiącach od wprowadzenia zasad, przełożą się na niższy poziom spalania. Mimo że oszczędność wydaje się bardzo niewielka, to w przeliczeniu na miesiąca czy lata, daje całkiem pokaźną sumę. Podstawowy błąd, który popełnia wielu kierowców to zbyt szybkie zniechęcenie się nowym sposobem jazdy. Zmiany nawyków tylko na początku wydają się często niemożliwe. Jednak już po kilku dniach, stają się normą i życie zgodnie z nimi nie jest wielkim wyzwaniem. Tak też jest w wypadku eco jazdy. Po upływie dłuższego czasu widoczne są rezultaty wprowadzonych zmian.

Wprowadzanie ekologicznych zmian naprawdę się opłaca! Podziękuje Ci za to Twój portfel i przyroda wokół!

Eco-driving ma także zbawienny wpływ na stan techniczny samochodu. Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu opon, a także o używaniu dobrej jakości części zamiennych.

Nie można zapominać, że ekonomiczna jazda jest jazdą ekologiczną, czyli taką, która jest przyjazna środowisku. Mniejsze spalanie wytwarza mniejszą ilość toksyn trafiających do otoczenia.

STYL PORUSZANIA SIĘ AUTEM

Ekonomiczna jazda to głównie umiejętne prowadzenie samochodu. Najistotniejsze jest to, aby wprowadzić zmiany w każdym aspekcie. Wyłącznie wtedy przyniesie to wymierne korzyści.

  1. Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie samochodu w ruch w szczególny sposób. Rozruch samochodu w ogromnym stopniu wpływa na jego spalanie. Pojazd powinien od razu ruszyć. Nie powinno się najpierw rozgrzewać auta, a dopiero potem ruszać. Długi postój przed ruszeniem nie pomoże zaoszczędzić Ci ani czasu, ani pieniędzy. Ponadto eco-driving zawiera w sobie punkt dotyczący dynamicznego ruszenia. Prędkość pożądaną trzeba osiągnąć w dość szybkim tempie za pomocą wciśniętego pedału gazu do połowy jego możliwości.

  2. Sposób zmiany biegów ma również duże znaczenie. Istotą jest to, aby pożądaną prędkość uzyskać przy możliwie najwyższym biegu. Ważne jest to, że mniejsze zużycie paliwa osiągniesz, gdy będziesz hamował biegami. Ta sztuka może wydawać się dla początkujących kierowców trudna. Jednak wprawa czyni cuda i po kilku próbach, powinno stać się to naturalnym sposobem na zwalnianie samochodu. Hamowanie biegami sprzyja także układowi hamulcowemu. Ta umiejętność przyda Ci się przede wszystkim, gdy poruszasz się po mieście i możesz przewidzieć różne sytuacje drogowe, takie jak czerwone światło na sygnalizacji.

  3. Płynność jazdy jest niesamowicie ważna przy eco-drivingu. Dlatego zaleca się utrzymywania stałej prędkości. Jednak to zalecenie jest szczególnie trudne do wykonania, ponieważ przy miejskiej jeździe należy często zwalniać przepuszczając pieszych, ustępując pierwszeństwa innym samochodom poruszającym się po drogach i wiele innych. Na drogach za to jest się narażonym na liczne wzniesienia, ostre zakręty, ograniczenia prędkości, prace drogowe. Przy wymienionych wyżej sytuacjach, często kierowca gwałtownie hamuje, co jest dużym błędem. Ekonomiczna jazda wymaga przepracowania prawidłowych odruchów, czyli np. podczas podjeżdżania na wzniesienie warto zwolnić o mniej więcej 5 km/h, a podczas zjazdu tę prędkość w łatwy sposób można nadrobić.

Pamiętaj także, że jazda na krótkich odcinkach drogi jest bardzo nieopłacalna. To wtedy poziom spalania w samochodzie jest najwyższy, a silnik zostaje narażony na duże przeciążenia. Regularna jazda wyłącznie na krótkich odcinkach drogi może skracać żywotność silnika.

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne

INSTALACJA LPG PRZY ECO-DRIVINGU

Często ludzie zastanawiają się, czy zasady eco-drivingu nie zaprzepaści instalacja gazu w samochodzie. Absolutnie nie! Dzięki instalacji LPG można zaoszczędzić jeszcze więcej. Poprzez instalację można w znaczący sposób obniżyć koszty eksploatacji samochodu. Ta opcja skierowana jest przede wszystkim do osób jeżdżących autem relatywnie sporo.

Jeśli jednak Twój samochód wart jest kilka tysięcy złotych, to instalacja raczej jest nieopłacalna. Przede wszystkim taki pojazd może być sprawny przez kilka miesięcy, więc inwestycja byłaby bezowocna. Ponadto nie warto inwestować w coś prawie że równemu wartości pojazdu.

Jeśli jednak zamierzasz jeździć samochodem z instalacją LPG wiele lat, to nie zastanawiaj się, tylko wybierz dobrą firmę, która zainstaluje gaz z dbałością o bezpieczeństwo i z konieczną wiedzą.

Jeżeli połączysz jazdę z instalacją LPG z ekonomicznym stylem jazdy, to jest pewne, że zaoszczędzisz sporo gotówki w dłuższym przedziale czasowym.

WYBÓR INSTALACJI LPG

Na szczęście skończyły się czasy na problematyczne i awaryjne instalacje LPG. Zazwyczaj instalacje są sekwencyjne. Są gwarancją najniższego spalania, a także bezpieczeństwa w eksploatacji. Ponadto są niezawodne, a także żywotne. Kosztują nieco więcej niż inne, ale sprawdzają się w różnego typu pojazdach. Ponadto dzięki nim możesz uniknąć strzałów w kolektorze dolotowym czy braku komunikacji z silnikiem.

Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na instalacji gazowej! Najważniejsze jest to, by była dopasowana do samochodu.

STAN TECHNICZNY SAMOCHODU TO PODSTAWA

Nawet jeśli będziesz poruszać się samochodem zgodnie z powyższymi zasadami, to nie będzie ona skuteczna, jeżeli nie zadbasz o stan techniczny swojego pojazdu. Kluczowe jest regularne sprawdzanie ogumienia oraz sprawdzanie optymalnego poziomu ciśnienia w kołach. Niedostatecznie napompowane koła zwiększają spalanie oraz zmniejszają przyczepność, przez co zmniejsza się także komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dobrze by było kontrolować i wymieniać elementy eksploatacyjne. Szczególnie warto zadbać o filtr paliwa oraz filtr powietrza. Wpływają one na ekonomiczność jazdy, a ich zabrudzenie wpłynąć może na wyższe zapotrzebowanie na paliwo.

Nie zapominaj, że na aerodynamikę pojazdu wpływają także dodatkowe elementy zamontowane na aucie, np. bagażnik dachowy. Nieużywany lepiej zdemontować.

Artykuł powstał przy współpracy z Pomocą Drogową Fast-Trans z Poznania.

//