Poznań przeznaczy prawie pół miliona złotych na rozwój ogródków działkowych

Poznań przeznaczy niemal pół miliona złotych  na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Za te pieniądze działkowcy wyremontują place zabaw i zmodernizują świetlice. Będzie też bezpieczniej, bo dotacja pomoże poprawić oświetlenie w alejkach.

Miasto Poznań przeznacza ponad 459 tys. zł na to, by zagospodarowane przez działkowców tereny zielone były coraz bardziej przyjazne dla wszystkich poznaniaków. W tym roku wnioski o wsparcie złożyło 13 ogrodów działkowych, wszystkie dostały dofinansowanie. Umowy zostały oficjalnie podpisane 27 maja.

“Już kolejny raz dofinansowujemy ogrody działkowe. Są dla nas bardzo ważne, dlatego w tym roku przeznaczyliśmy na to dwa razy więcej pieniędzy niż rok temu. Ogródki działkowe są niezmiernie istotną częścią zielonego Poznania.”

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania

Dzięki miejskiemu dofinansowaniu ROD “HCP-4” wyremontuje świetlicę, ROD “Wypoczynek” wymieni na niej dach, a na ROD “Bogdanka” powstanie nowe pomieszczenie biurowe. ROD “Budowlanych” skończy prace nad swoją świetlicą i zagospodaruje teren wokół niej.

Miejskie pieniądze pomogą też w remontach Domów Działkowca. ROD im. Żwirki i Wigury II doczeka się nowego pokrycia dachu, ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Poznaniu ociepli swój dom, a ROD im. Ks. J. Przyłuskiego zmodernizuje alejkę ogrodową i teren wokół Domu Działkowca i placu zabaw.

Dofinansowanie sprawi, że poznaniacy będą mogli wypoczywać i relaksować się w lepszych warunkach.  Stowarzyszenie Ogrodowe im. K. Marcinkowskiego wyremontuje kompleks sportowo-wypoczynkowo-rekreacyjny, ROD “Relaks” zmodernizuje plac zabaw dla dzieci, a ROD “Szafirek” – rozbuduje go i zabezpieczy.

Dotacja przełoży się też na bezpieczeństwo działkowców: ROD im. Tadeusza Kościuszki utwardzi drogę wjazdową na teren działek, ROD “Zakątek” poprawi oświetlenie na alejkach działkowych, a ROD “AR-II” zmodernizuje zasilanie działek w energię elektryczną.

“Dziękuję miastu za pamięć o ogrodach. To nasze wspólne dobro, nie tylko działkowców, ale wszystkich poznaniaków. Dzięki dofinansowaniu miejskiemu możemy otwierać nasze ogrody, udostępniać je mieszkańcom miasta. Już 8 czerwca w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu organizujemy razem z urzędem miasta piknik senioralny. Jego częścią będzie biała sobota, podczas której będzie można skorzystać z porad i konsultacji lekarzy i specjalistów”

Zdzisław Śliwa – prezes ZO PZD w Poznaniu

Rok temu miasto po raz pierwszy przeznaczyło 241 tys. zł na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych. Wtedy wnioski o wsparcie złożyło sześć poznańskich ROD – każdy z nich dostał pieniądze z miejskiego budżetu. Dzięki dotacji udało się stworzyć przyjazne miejsca dla poznaniaków, a ogrody działkowe były otwarte od kwietnia do października. Zrealizowane dzięki miejskiemu wsparciu inwestycje stworzyły miejsca zabaw dla dzieci oraz przestrzeń aktywności dla seniorów – nie tylko z ogrodów działkowych, ale z całego Poznania.

W Poznaniu jest 85 rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), a na nich – ponad 17,8 tysięcy działek na łącznej powierzchni ponad 770 hektarów. W mieście działa też Stowarzyszenie ogrodowe im. Karola Marcinkowskiego, które gospodaruje na kolejnych blisko 300 działkach.