Jak spędzić Dzień Dziecka w Poznaniu?

Choć niektórzy mówią, że Dzień Dziecka jest codziennie, to nie da się ukryć, że 1 czerwca jest zwłaszcza dla młodszych mieszkańców dniem szczególnym. W Poznaniu można go spędzić na kilka sposobów, nie tylko ograniczając się do atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. Co można robić w sobotę w mieście?

Nie da się ukryć, że od wczoraj w Poznaniu jest nieco więcej niż zwykle “małych gitar”, czyli coraz popularniejszych ukulele. Wszystko to za sprawą festiwalu Cały Poznań Ukulele, który już po raz kolejny organizowany jest w stolicy Wielkopolski. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty, koncerty i pokazy. Dodatkowo, dzisiaj, o godzinie 12:00 z ratuszowej wieży rozbrzmiewać będzie hejnał, który zostanie zagrany na ukulele. Po nim odegrany zostanie utwór „Zacznij od Bacha”. 

Tuż po odegraniu hejnału i utworu, spod ratuszowej wieży wyruszy Poznańska Parada Pokoleń, czyli kolorowy korowód poznaniaków w każdym wieku, który oficjalnie zakończy trwające kilka tygodni Poznańskie Dni Rodziny. Całość rozpocznie się jednak nieco wcześniej – o godzinie 11:30. Wśród zebranych na Starym Rynku uczestników zostanie rozdanych tysiąc balonów i tysiąc akcesoriów do puszczania baniek mydlanych. W oczekiwaniu na poznańskie koziołki, poznańscy seniorzy zebrani pod Ratuszem będą czytać dzieciom bajki. Następnie, po zobaczeniu trykających się zwierząt oraz wysłuchaniu hejnału miasta, około godzinie 12:10 barwny korowód ruszy w kierunku Placu Wolności.

Na Placu Wolności na poznaniaków czekają kolejne atrakcje. Połączone zostaną bowiem obchody Poznańskich DNi Rodziny z rozpoczęciem obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. Około godziny 13:10 grupa MammaMia Show przypomni największe przeboje zespołu ABBA. O godzinie 14:00 na scenie zaprezentuje się brytyjski artysta Peter Moss, który zagra na ukulele.  Pół godziny później rozpocznie się spektakl muzyczny oparty na twórczości Studia Teatralnego BLUM „Blumowe Piosenki”. Po godzinie 15:00 artyści scen z Poznania i Łodzi zaśpiewają „światowe przeboje operetkowe i nie tylko”.  Przez cały czas na scenie i w jej pobliżu będą obecni trenerzy, którzy podpowiedzą, jak skutecznie zadbać o aktywność fizyczną i zdradzą sposoby na wiosenne rozciąganie. Nie zabraknie również zabaw i gier dla dzieci. O godzinie 16:00 na zebranych na Placu uczestników czekać będzie Tort Wolności, który zostanie rozdany wśród chętnych. Wypiek waży 89 kilogramów i ma kształt mapy Poznania z podzieleniem na dzielnice. Jego twórcy zdecydowali się na smak malinowo-kokosowy, dzięki czemu po przekrojeniu uzyska się biało-czerwone barwy. Także w sobotę zostanie zainaugurowana wystawa zdjęć obrazująca 30-lecie odzyskania wolności. Pochodzą one z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wczoraj rozpoczęła się również kolejna edycja Lata na Madalinie, czyli wakacyjnego cyklu weekendowych atrakcji w starej zajezdni na Madalinie. W programie akcji znalazły się liczne warsztaty, treningi, zajęcia językowe, sportowe, taneczne i edukacyjne, samoobrona dla kobiet, zajęcia logopedyczne, lekcje programowania dla dzieci, a także pokazy, zabawy, tor wodny i trampoliny oraz wiele innych atrakcji. Dzisiejsze wydarzenia zaplanowano w godzinach 11:00-17:30.

Warto także zajrzeć do Palmiarni Poznańskiej, gdzie trwa Wystawa Roślin Owadożernych. W programie, poza ekspozycją kilkudziesięciu roślin mięsożernych, znalazły się także m.in. porady specjalistów, którzy rozwieją wątpliwości dotyczące uprawy, pokazy karmienia i wykłady “Uprawa i przesadzanie roślin owadożernych”.  Będzie można także zaopatrzyć się w te niezwykłe rośliny podczas kiermaszu ciekawych gatunków i odmian.

Wieczorem kolejna okazja do zabawy tanecznej na świeżym powietrzu podczas Silent Disco na Placu Wolności. Początek zabawy w słuchawkach bezprzewodowych już o godzinie 22:00.