Pomysły na niedzielę w Poznaniu

Niedziela zapowiada się bardzo ciepło i słonecznie. Warto skorzystać z okazji do wyjścia z domu, a przy okazji spędzić czas przy jednej z atrakcji, jakie odbywają się w mieście. Oto kilka propozycji na niedzielę w Poznaniu.

Ładna pogoda zachęca do przebywania na dworze, a dobrą propozycją na spędzenie czasu “pod chmurką” są atrakcje nad Wartą. Wczoraj oficjalnie rozpoczęto sezon i otwarto plaże na terenach nadwarciańskich. Każda z nich prowadzić będzie własne inicjatywy, atrakcje, zabawy i oferty kulturalno-rekreacyjne, dzięki którym nawet najbardziej wymagający powinni znaleźć coś dla siebie. Plaże to nie wszystko – można również skorzystać m.in. z tramwaju wodnego, który kursuje po Warcie i pozwala na spojrzenie na Poznań z perspektywy rzeki.

Dziś ostatni dzień festiwalu Cały Poznań Ukulele, który już po raz kolejny organizowany jest w stolicy Wielkopolski. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty, koncerty i pokazy. 

Niedziela jest również kolejnym dniem zainaugurowanym w piątek kolejnego sezonu Lata na Madalinie, czyli wakacyjnego cyklu weekendowych atrakcji w starej zajezdni na Madalinie. W programie akcji znalazły się liczne warsztaty, treningi, zajęcia językowe, sportowe, taneczne i edukacyjne, samoobrona dla kobiet, zajęcia logopedyczne, lekcje programowania dla dzieci, a także pokazy, zabawy, tor wodny i trampoliny oraz wiele innych atrakcji. Dzisiejsze wydarzenia zaplanowano w godzinach 11:30-17:00.

Dziś także kolejny dzień poznańskich obchodów 30. rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku. W CK Zamek zaplanowana jest debata “O potrzebie utopii” organizowana przez Fundację Malta.  Dr Anna Materska-Sosnowska,  prof. Marcin Król i donGURALesko będą rozmawiać o idealistycznej wpółczesnej utopii. Do dyskusji zaproszeni zostaną również goście z publiczności, w tym m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy. O godzinie 20:30 donGURALesko rozpocznie koncert “Ani słowa bez nas” na Placu Wolności. Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany “20” – na podstawie eseju “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” profesora Timothy’ego Snydera. Z kolei o godzinie 22:00 nastąpi oficjalne rozświetlenie nowego neonu na budynku Arkadii, który został tam zamontowany w ostatnich dniach. Konstrukcja z napisem “WOLNOŚĆ” ma przypominać o wydarzeniach historycznych, a także o tym, że to właśnie Plac Wolności jest w ostatnich latach miejscem gromadzenia się poznaniaków chcących wyrazić swoje poparcie lub niezadowolenie z danej sytuacji. Wolność do demonstracji jest jednym z praw, które otrzymują obywatele demokratycznych państw.

Warto także zajrzeć do Palmiarni Poznańskiej, gdzie trwa Wystawa Roślin Owadożernych. W programie, poza ekspozycją kilkudziesięciu roślin mięsożernych, znalazły się także m.in. porady specjalistów, którzy rozwieją wątpliwości dotyczące uprawy, pokazy karmienia i wykłady “Uprawa i przesadzanie roślin owadożernych”.  Będzie można także zaopatrzyć się w te niezwykłe rośliny podczas kiermaszu ciekawych gatunków i odmian.