Catering dietetyczny – czy ma coś wspólnego z dietą eliminacyjna? Sprawdzamy!

Pod sformułowaniem catering dietetyczny skrywa się rozwiązanie jakim jest dieta pudełkowa. Z kolei jako dietę eliminacyjną rozumieć należy odżywianie z pewnymi ograniczeniami co do stosowanych składników. Poniżej sprawdzamy, czy te dwa pojęcia mają ze sobą coś wspólnego.

Catering dietetyczny – na czym polega?

Dieta pudełkowa oznacza, że osoba zamawiająca będzie otrzymywała przez określony czas dostawy pożywienia. Te będą zapakowane w specjalne pojemniki przeznaczone do transportu. Ich ilość zależy od wyboru diety, jednak zazwyczaj jest to pięć posiłków dziennie. Wszystkie one składają się ze zdrowych, świeżych, a także pełnowartościowych składników. Ich kaloryczność dopasowana jest do indywidualnych potrzeb osoby zamawiającej. Zazwyczaj firmy cateringowe posiadają do wyboru kilka wariantów kalorii. Następnie określa się miejsce i godzinę, czyli gdzie i na którą mają zostać dostarczone dania. Zazwyczaj są to godziny poranne, ponieważ wówczas klient może spokojnie rozpocząć dzień od zdrowego śniadania.

Dieta eliminacyjna jako dieta pudełkowa?

Skoro wiemy już czym jest dieta pudełkowa to warto przybliżyć drugie określenie, czyli dietę eliminacyjną. Ona polega na wykluczaniu z jadłospisu składników, których chce się unikać. Robi się tak z wielu powodów, a jednym z nich są alergie pokarmowe. Okazuje się, że taka rezygnacja, zwłaszcza jeśli dotyczy ona grupy produktów, musi zostać dokładnie przemyślana i zaplanowana. Jest to związane z tym, że poprzez wykluczenie można pozbawić organizm dostaw cennych wartości odżywczych. Wówczas należy poszukać substytutów, które tą lukę wypełnią. Bardzo często powielane jest stwierdzenie, że dieta pudełkowa jest właśnie taką eliminacją większości składników z jadłospisu. Prawda jest jednak taka, że faktycznie eliminuje ona niektóre produkty, ale tylko dlatego, że nie są one potrzebne do prawidłowej pracy organizmu. Mowa tu chociażby o żywności przetworzonej, która jest wręcz niezdrowa. Wyklucza się również dosładzanie posiłków. Bazą fit cateringu są zazwyczaj owoce i warzywa, które uzupełnia się o gotowane na parze mięso. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ istnieją diety przeznaczone dla wegetarian, a także wegan. Spotkać się można również z opcja bez lub z przewaga ryb. Właśnie z tego względu, że istnieją różne rodzaje diety pudełkowej, które opierają się na różnych składnikach, można przyznać że mają one coś wspólnego z dietą eliminacyjną. Zwłaszcza, ze dobra firma świadcząca usługi cateringowe będzie słuchała klienta i przygotuje dla niego posiłki bez niechcianych przez niego składników. Oczywiście tutaj musi zostać zachowany zdrowy rozsądek. Mianowicie nie da się z diety rybnej wykluczyć ryb. Tutaj bardziej chodzi o odrzucenie składników uczulających lub takich które negatywnie wpływają na samopoczucie użytkownika.

Jedzenie pudełkowe – zasady wyboru dobrego rozwiązania

Jedzenie w pudełkach powinno zostać dobrze przemyślanie. Zwłaszcza jeśli ma ono opierać się na eliminacji niektórych składników. Dotyczy to zwłaszcza tych, które są wartościowe dla organizmu. Dokładnie rozważyć należy dzienną porcję przyjmowanych kalorii, a także na ile porcji mają zostać one podzielone. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie. W przypadku wyboru wariantu o mniejszej ilości dań pozostałe powinno się uzupełnić we własnym zakresie. Zwrócić jednak należy uwagę, by odpowiadały one założeniom diety pudełkowej. Ilość kalorii można obliczyć przy pomocy specjalnych przeliczników. Udać się można również do dietetyka, co jest zdecydowanie bardziej wskazane. Dobre firmy posiadają swoje strony internetowe jak np. https://bedietcatering.pl/poznan/. Na nich można sprawdzić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące proponowanych rozwiązań. Mowa tutaj o rodzajach diet, ich kaloryczności, a także długości podpisywanych umów. Co bardzo ważne, należy na nich poszukać również informacji o obszarach, na których prowadzone są dostawy. Wówczas pozostaje już tylko dokonać wyboru i rozpocząć długofalową przygodę ze zdrowym odżywianiem.