Uczniowie oddali hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca ’56

Od kilku dni w Poznaniu odbywają się akcje, apele i wydarzenia związane z obchodami 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Dziś pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia tego historycznego zrywu robotniczego uczniowie z poznańskich szkół oddali hołd bohaterom powstania.

Rolę prowadzących uroczystość przyjęli uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56. Przygotowali występ artystyczny, który zaprezentowali zgromadzonym na Placu Mickiewicza poznaniakom. Młodzież zauważyła m.in. to, że Poznański Czerwiec nie należy do “popularnych” rocznic w Polsce. Uczniowie wyrazili żal, że tak mało mówi się poza Poznaniem o wartości zrywu robotniczego z 1956 roku na historię Polski.

Pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 kwiaty złożyli nie tylko uczniowie, ale także przedstawiciele władz miejskich oraz uczestnicy wydarzeń sprzed 63 lat.

Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podczas przemówienia podkreślał, że wydarzenia Poznańskiego Czerwca przyczyniły się do realizacji planu mającego na celu odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości. Wspomniał również postawę mieszkańców, którzy zbuntowali się przeciw władzy komunistycznej ograniczającej ich prawa.

Kombatanci skierowali swe słowa głównie do zebranej na placu młodzieży. Aleksandra Banasiak, która w 1956 roku brała udział w proteście jako pielęgniarka, prosiła, by nie zapominać tego, jak trudno było zdobyć wolność i jak łatwo ją stracić.

“Kiedy 63 lata temu jako młoda pielęgniarka uczestniczyłam w Poznańskim Czerwcu, nie myślałam tak naprawdę, jakie to może mieć historyczne znaczenie. Niosłam pomoc rannym, kierowana odruchem serca. Przygotowując się do dzisiejszej uroczystości zastanawiałam się, czy w wydarzeniach sprzed 63 lat było coś, co mogłoby stanowić jasny przekaz dla współcześnie żyjących pokoleń. Otóż życzyć by sobie należało, by nasza młodzież umiała docenić to, co w powojennej historii znaczy rok 1956. Droga młodzieży, mieszkańcy Poznania, Wielkopolanie, Polacy. Proszę Was, nie straćcie zdobytej z taką ofiarnością przez Waszych ojców i dziadków wolności. Bądźmy nadal odważni i brońmy zawsze najwyższych wartości.”

Aleksandra Banasiak, uczestniczka Poznańskiego Czerwca

Dzisiejsze uroczystości były jednymi z odbywających się przez niemal cały miesiąc w Poznaniu. W ramach obchodów na terenie miasta różne grupy uczniów i przedszkolaków wspominają bohaterów i wydarzenia z 1956 roku m.in. poprzez sprzątanie grobów uczestników zrywu czy uczestniczenie w debatach i występach.