Kiedy potrzebna jest Zielona Karta na wyjazd zagraniczny?

Wyjazd autem za granicę nie zawsze wiąże się z koniecznością wyrobienia dodatkowych dokumentów. Do niektórych krajów w Europie wystarczy mieć polskie OC. Także autocasco zachowuje ważność za granicą. Wszystko zależy jednak od destynacji – są miejsca, gdzie konieczne jest posiadanie tzw. Zielonej Karty. Co to za dokument? Gdzie jest on wymagany, gdzie zbędny, a w jakich krajach niewystarczający? Jak go wyrobić i jaką ma ważność? O tym w naszym poradniku.

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie umowy na polisę OC, swoista gwarancja, że towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za likwidację szkody lub wypłatę odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach lub kolizjach, do których doszło z winy posiadacza Zielonej Karty. Wypłacana kwota z tytułu odszkodowania zależna jest od ustalonych w polisie limitów albo limitów narzucanych przez dany kraj, na terenie którego miało miejsce zdarzenie drogowe. Zielona Karta to dokument o międzynarodowym charakterze, wzór graficzny jest wszędzie taki sam. Wydawana jest w języku kraju właściciela pojazdu albo w języku angielskim lub francuskim.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

Zielona Karta jest niezbędna w następujących krajach: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Aby poruszać się autem w tych krajach i mieć ochronę OC, trzeba podróżować z Zieloną Kartą. Samo polskie CO to za mało.

Państwa, w których wystarczy OC

Nie wszędzie Zielona Karta jest obowiązkowa. W wielu europejskich krajach honorowane jest polskie OC. Ta obowiązkowa polisa może być naprawdę tania, jeśli dobrze poszuka się ofert. Najtańsze OC znajdziesz na stronie panocek. Możesz także porównać ubezpieczenie samochodu na https://ubsy.pl/porownywarka-ubezpieczen/, czyli rzetelnej, godnej polecenia i zaufania, niezależnej i eksperckiej porównywarce. Pan Roman z Poznania znalazł tam całkiem niedrogie OC dla swojego SUV-a. Polisa pokrywała akurat kraj, do którego wybierał się z rodziną na wakacje: Chorwację. Dzięki temu pan Roman ze spokojną głową pojechał na dwa tygodnie za granicę własnym samochodem, co zapewniło mu wygodę i swobodę podróżowania. Chorwacja to nie jedyny kraj, gdzie wystarczy polskie OC, aby jeździć autem. Pozostałe państwa to: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry i Cypr. Łącznie 32 kraje będące członkami Unii Europejskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zielona Karta to za mało do niektórych państw

W niektórych krajach wystarczy OC, w innych trzeba mieć Zieloną Kartę, ale są też takie, gdzie nawet ten dokument za mało. Przykładowo, podróżując do Kosowa, Zielona Karta nic nam nie da. Aby mieć ochronę w tym kraju, trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne. To taki odpowiednik OC i Zielonej Karty ważny w danym kraju.

Wyrabianie Zielonej Karty

Zielona Karta zostanie wydana przez ubezpieczyciela, z którym kierowca ma podpisaną umowę o polisę OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wydać taki dokument na wniosek klienta. Standardowo wyrobienie Zielonej Karty jest bezpłatne i wliczone w cenę polisy. Są jednak TU, które pobierają dodatkową opłatę, od około 100 do nawet 400 zł. Jeśli planuje się podróżować sporo autem za granicę i to do krajów, gdzie samo OC nie wystarczy, lepiej zawczasu sprawdzić ofertę danego TU i upewnić się, że wyrobienie karty jest bezpłatne.

Ważność Zielonej Karty

Zielona Karta wydawana jest na okres, w którym wnioskujący o nią deklaruje pobyt za granicą. Standardowo to okres od 15 dni do nawet 12 miesięcy.

Brak Zielonej Karty – sytuacje awaryjne

Aby właściwe przygotować się do wyjazdu do krajów, w których polskie OC nie obowiązuje, należy wcześniej zgłosić się do TU o wyrobienie Zielonej Karty. Co jednak w sytuacji, gdy wyjazd jest spontaniczny i nagle znajdziesz się autem na granicy Albanii, Turcji, Ukrainy, Rosji i innych krajów z powyższej listy, a w aucie będzie brak Zielonej Karty? Nic straconego – możesz dokupić ochronę. Wystarczy zaopatrzyć się w ubezpieczenie graniczne. Takie ubezpieczanie kosztuje od kilku do kilkudziesięciu euro, zależnie od kraju i długości ważności polisy. Można je uzyskać jedynie na okres do 30 dni, zatem krótszy niż Zielona Karta.