Jaki kredyt na wykończenie domu lub remont mieszkania?

Zakup mieszkania lub domu to kolejny – a z całą pewnością nie ostatni – krok do własnych, wymarzonych czterech kątów.

Zarówno świeżo upieczeni właściciele nieruchomości, jak i ci, którzy cieszą się własnym M już od jakiegoś czasu, muszą w końcu zmierzyć się z trudnością w postaci wykończenia domu lub remontu. Takie przedsięwzięcie kosztuje całkiem niemało, dlatego często jedynym rozwiązaniem okazuje się wzięcie kredytu. Na jaką pożyczkę bankową można liczyć w takim przypadku? O tym przeczytacie poniżej!

Poważnie przemyśl, ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujesz

Z jednej strony: urządzanie własnego domu to proces, za który przeciętna osoba bierze się tylko raz w życiu, i dlatego warto zrobić to porządnie. Z drugiej natomiast: wymarzone rozwiązania mogą pochłonąć naprawdę spore ilości pieniędzy, które niekiedy wydają się nieadekwatne do uzyskanego efektu.

Pamiętaj, że wyższy kredyt to większe odsetki, a więc i  pokaźniejszy ostateczny koszt całej pożyczki. Kluczem do uzyskania stanu finansowej nirwany może być znalezienie złotego środka pomiędzy spełnieniem wszystkich marzeń a otarciem się o bankructwo. Pewnego rodzaju kompromisem może być np. rezygnacja z podwieszanego sufitu czy wybór paneli w miejsce parkietu.

Jakie opcje kredytu na wykończenie lub remont?

Osoby chcące wykończyć czy wyremontować dom mają do wyboru kilka rozwiązań kredytowych. Zdecydowanie się na któreś z nich powinno być uzależnione przede wszystkim od kwoty, o którą zamierza starać się kredytobiorca. W niektórych przypadkach wystarczający może okazać się zakup na kartę kredytową lub raty, w kolejnych lepszym wyjściem będzie kredyt gotówkowy, a w jeszcze innych nie obędzie się bez kredytu hipotecznego.

Karta kredytowa i raty a wykończenie domu

Wybór tej formy finansowania będzie najodpowiedniejszy w przypadku, gdy planowany koszt remontu jest niewielki i wynosi co najwyżej kilka tysięcy złotych. Będzie to także świetna opcja wtedy, gdy lwią część kosztów stanowią materiały, które można kupić w sklepach współpracujących z bankami udzielającymi rat. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że wiąże się z niewielką ilością formalności i najczęściej może być wykorzystane niemal błyskawicznie. Atutem jest tutaj także niskie oprocentowanie – w niektórych przypadkach może wynosić nawet 0%!

Kredyt gotówkowy na remont

Poważniejszym przedsięwzięciem jest staranie się o kredyt gotówkowy. Opcja ta powinna być wykorzystywana raczej w sytuacjach, w których remont czy wykończenie będą opiewały na większą kwotę. Pożyczka taka wiąże się z wyższym oprocentowaniem i spośród wszystkich dostępnych opcji wypada zdecydowanie najgorzej. Warto wiedzieć, że warunki można nieco złagodzić, decydując się na pożyczkę ze wskazaniem konkretnego celu, na który przeznaczone zostaną pieniądze. Należy pamiętać, że w takim przypadku niezbędne będzie zachowanie wszystkich dokumentów potwierdzających sposób spożytkowania pieniędzy.

Oblicz ratę kredytu gotówkowego dzięki kalkulatorowi online na stronie Expander

Kredyt hipoteczny

Ostatnią możliwością, z której warto korzystać raczej w ostateczności – kiedy nieruchomość wymaga kapitalnego remontu, jest kredyt hipoteczny. To rozwiązanie będzie zdecydowanie korzystniejsze pod względem finansowym w porównaniu ze zwykłą pożyczką gotówkową. Wynika to z faktu, że w przypadku wyboru tej formy finansowania ustanawiana jest hipoteka na rzecz banku. Zabezpieczeniem w takiej sytuacji staje się oczywiście remontowana nieruchomość. Kredyt hipoteczny na wykończenie domu jest wyjściem najbardziej skomplikowanym, ale w wielu przypadkach – jedynym możliwym.

//