Poznań chce tworzyć kolejne naturalne place zabaw

W latach 2017-2018 w Poznaniu powstały trzy naturalne place zabaw w ogródkach przedszkoli numer: 42, 46 i 87. Był to element pilotażowego programu „Aktywne sposoby edukacji przedszkolnej”. Po obserwacji i analizie sytuacji uznano, że jest to rozwiązanie, które spełnia swoją rolę. Zostało także docenione w Polsce. Czym różni się takie miejsce od klasycznego placu zabaw? […]

W latach 2017-2018 w Poznaniu powstały trzy naturalne place zabaw w ogródkach przedszkoli numer: 42, 46 i 87. Był to element pilotażowego programu „Aktywne sposoby edukacji przedszkolnej”. Po obserwacji i analizie sytuacji uznano, że jest to rozwiązanie, które spełnia swoją rolę. Zostało także docenione w Polsce.

Czym różni się takie miejsce od klasycznego placu zabaw? Przy tworzeniu tego naturalnego wykorzystywane są poza tradycyjnymi urządzeniami zabawowymi także elementy ukształtowania terenu i przyrody. W ten sposób powstają m.in. pagórki ziemne, ścieżki z kłód i pieńków czy szałasy z żywej wikliny. Dba się także o takie elementy jak zielone rabaty, a także… krzewy owocowe i domki pozwalające na obserwację przyrody i uprawianie własnych roślin.

Co ważne, wpływ na to, jak wygląda taki plac mają także same dzieci.

„Przestrzenie, które powstały w ramach projektu to tło dla aktywności dzieci, dla ich działań twórczych. Tam nie ma żadnych barier. Dzieci mogą swobodnie tą przestrzenią manipulować, aranżować, korzystać z niej tak, jak uważają za stosowne. Chciałam podkreślić, że najmłodsi brali udział w aranżacji tej przestrzeni. Powstała koncepcja to odpowiedź na ich potrzeby.”

Alina Skrobek, dyrektorka Przedszkola nr 87

Jeszcze w tym roku Miasto chce stworzyć kolejnych 12 tego typu placów-ogrodów przy poznańskich przedszkolach. Placówki otrzymują wsparcie architekta krajobrazu, który wykonuje dla nich projekt zagospodarowania ogródka. Każdy projekt jest przygotowywany na podstawie indywidualnych konsultacji z przedszkolem, aby uwzględnić nie tylko warunki naturalne, ale także potrzeby i oczekiwania dzieci i ich opiekunów.

Dodatkowo, w ogródkach pojawią się również eko-demonstratory, które ułatwią edukację przyrodniczą. Będą to np. szałas z zaplecionej żywej wierzby, pergola obsadzona krzewami owocowymi czy stół z roślinnością.