Audi A4 najczęściej kradzionym autem w Poznaniu. Czy można kupić AC tylko od kradzieży?

Złodzieje aut wolą pewne modele bardziej od innych. Popyt na kradzione pojazdy czy ich części zależny jest od regionu czy miasta. Najczęściej kradzione są modele popularnych aut, bo ich części przydają się na rynku wtórnym, albo auta luksusowe. Przed złodziejem czasem trudno się ochronić, dlatego lepiej jest mieć polisę, która w razie czego zapewni odszkodowanie. Sprawdź, jakie są najczęściej kradzione modele aut w Poznaniu i dowiedz się, jak wygląda kwestia zakupienia polisy jedynie od kradzieży.

Najczęściej kradzione pojazdy w Poznaniu

Według statystyk w Poznaniu złodzieje najczęściej kradną model Audi A4. W top 10 najchętniej kradzionych pojazdów w stolicy Wielkopolski znalazło się miejsce dla jeszcze jednego Audi – model A6. Najwięcej jednak jest modeli Volkswagena – na 2. pozycji Golf, na 5. Touran, a na 9. Passat. W pierwszej 10. są też modele Citroena, Renault, Peugeota oraz Forda, zatem rozrzut na marki jest coś spory.

Ranking najczęściej kradzionych modeli aut w Poznaniu

1. Audi A4

2. Volkswagen Golf

3. Citroen C3

4. Renault Clio

5. Volkswagen Touran

6. Renault Megane

7. Peugeot Partner

8. Audi A6

9. Volkswagen Passat

10. Ford Mondeo

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą?

Aby twoje auto nie padło łupem złodzieja, warto je zabezpieczyć i podejmować środki ostrożności w razie parkowania w publicznych miejscach. Policjazazwyczaj radzi, aby mieć alarmy lub blokady mechaniczne w pojeździe. Jeśli nie ma możliwości parkowania na strzeżonych parkingach lub w prywatnych garażach, warto każdorazowo upewniać się, że wybrane publiczne miejsce parkingowe jest w miarę bezpieczne. Najlepiej wybierać miejsca z monitoringiem miejskim albo tłumnie uczęszczane, nie zaś odludzia o podejrzanej reputacji. Auto nie powinno też kusić złodzieja, zatem nie należy zostawiać na wierzchu żadnych wartościowych rzeczy, toreb, plecaków etc. Koniecznie trzeba zamknąć wszystkie okna.

Polisa tylko od kradzieży

Nawet najlepsze zabezpieczenia nie dają gwarancji uniknięcia kradzieży. Dlatego poza stosowaniem się do zaleceń policyjnych, warto zaopatrzyć się w polisę. Ubezpieczenie od kradzieży zapewni wypłatę odszkodowania w razie kradzieży pojazdu. Kradzież jest objęta przez polisę AC, jednak nie trzeba kupować pełnego pakietu. Jeśli zależy ci tylko na ochronie przed kradzieżą, to wybierz tzw. mini casco, znane także jako start czy smart casco. To wersja AC w wersji minimalnej, zatem obejmująca jedynie ochronę przed kradzieżą i czasem od większych szkód. Wszelkie małe szkody, jak zarysowania, małe wgniecenia są naprawiane z kieszeni kierowcy. Czasem mini casco występuje też z ochroną w razie pożaru czy katastrofami naturalnymi. Jeśli jednak chcesz mieć tylko polisę od kradzieży, nie ma przeszkód by szukać tak zawężonej oferty u TU. Sprawdź w rankingu ubezpieczeń: ranking-oc-ac.pl, jakie są propozycje ubezpieczycieli. To rzetelny i bezpłatny ranking, gdzie z łatwością porównasz dostępne oferty AC.

Kiedy kupić mini AC?

Pełen zakres AC niesie ze sobą na pewno więcej korzyści, bo chroni kompleksowo. Jednak nie zawsze to najlepsza opcja. Wybierz mini casco chroniące obejmujące tylko kradzież, jeśli:

  • Nie stać cię na standardowe AC z pełnym pakietem ochrony, ale chciałbyś mieć chociażby podstawową polisę dającą możliwość uzyskania odszkodowania w razie kradzieży auta.
  • Często zostawiasz pojazd na długo lub na noc na niestrzeżonych parkingach lub na terenach znanych jako niebezpieczne.
  • Pakiety AC i OC są drogie w twoim wypadku, bo jesteś młodym i niedoświadczonym kierowcą, ale stać cię na mini casco.
  • Masz nowe, luksusowe auto, które parkujesz w miejscach publicznych i obawiasz się o jego kradzież, za to nie interesuje się pełna ochrona AC, bo rzadko masz kolizje.
  • Masz stare auto, dla którego składka AC będzie bardzo wysoka i nieopłacalna, bo dorówna wartości samego pojazdu, jednak mimo wszystko zależy ci chociażby na ochronie przed kradzieżą.

Ile kosztuje mini AC?

AC od kradzieży jest oczywiście tańsze niż pełna polisa AC. Wybierając mini casco można sporo zaoszczędzić. Pani Renata z Poznania szukała polisy od kradzieży, bo ma Volkswagena Golfa – bardzo chętnie kradziony model w Poznaniu, jednak nie stać ją na pełne AC. Znalazła ubezpieczenie mini casco obejmujące tylko kradzież pojazdu za stawkę 60 zł. To bardzo przystępna cena. Średnio stawki za mini casco oscylują w granicach od 50 do 80 zł.