Oficjalne uroczystości 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Jak Poznań upamiętni historyczny zryw?

W piątek obchodzona będzie 63. rocznica Poznańskiego Czerwca. W mieście od kilku tygodni odbywają się wydarzenia związane z obchodami i upamiętnieniem historycznych wydarzeń i ich bohaterów. Oficjalne uroczystości zaplanowano także na jutro, a ich kulminacja nastąpi w piątek, 28 czerwca.

Od kilku tygodni na terenie miasta odbywa się szereg wydarzeń i inicjatyw będących częścią obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca. Były to m.in. apele pamięci, wspólne sprzątanie grobów uczestników zrywu, spektakle teatralne czy bieg i sztafeta.

W czwartek, 27 czerwca, o godzinie 12:00, pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych, który znajduje się u zbiegu ul. Solnej i Hejmowskiego zostaną złożone kwiaty i oddany będzie hołd pamięci bohaterów. W imieniu władz miasta kwiaty złoży Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Na godzinę 17:00 zaplanowano spotkanie uczestników i kombatantów Poznańskiego Czerwca i ich rodzin z władzami miejskimi i wojewódzkimi.

Kumulacja obchodów rocznicowych nastąpi w dniu, w którym miną dokładnie 63 lata od czasu robotniczego zrywu. Rozpoczną się w piątek, 28 czerwca, o godzinie 6:00 pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski. Kwiaty złoży tam sekretarz miasta, Stanisław Tamm.

Jeszcze przed południem kwiaty zostaną złożone także pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56 i pod tablicami pamiątkowymi przy ZNTK i przy dawnej zajezdni MPK. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na skwer im. Trzech Tramwajarek, a potem na ul. Kochanowskiego pod Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim. Kwiaty będą złożone również pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

O godzinie 14:45 przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań rozpocznie się kolejna uroczystość, natomiast na godzinę 17:00 zaplanowano uroczystą mszę świętą w kościele oo. dominikanów w intencji Ofiar Czerwca ’56.

Główne uroczystości rozpoczną się jednak o godzinie 18:30 pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56. W programie znalazły się m.in. odśpiewanie hymnu państwowego i utworu “Mury” Jacka Kaczmarskiego przez Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego, a także wystąpienia Prezydenta Miasta Poznania, Przedstawiciela Związków Kombatanckich i Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.

PROGRAM OBCHODÓW:

Piątek, 28 czerwca:

6:00 – składanie kwiatów  pod tablicą pamiątkową

brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, ul. 28 Czerwca 1956

8:00składanie kwiatów pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56

Politechnika Poznańska, pl. Marii Curie Skłodowskiej

8:45 – składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

ZNTK S.A., ul. Robocza

9:45 – składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową

dawna zajezdnia MPK, ul. Gajowa

(przemarsz uczestników z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na Skwer im. Trzech Tramwajarek,a następnie na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r)

10:30 – złożenie wspólnej wiązanki kwiatów, skwer im. Trzech Tramwajarek

ul. Dąbrowskiego

11:00 – uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r.

ul. Kochanowskiego

11:45 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

ul. Kochanowskiego

14:15 – uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A.

ul. 28 Czerwca 1956 223/229

17:00 – uroczysta msza św. w intencji Ofiar Czerwca ’56

kościół oo. Dominikanów, al. Niepodległości

Ok. 18:15 – przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca “56

al. Niepodległości, pl. A. Mickiewicza

18:30 – uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56

– odśpiewanie hymnu państwowego

– wystąpienie Prezydenta Miasta Poznania – Jacka Jaśkowiaka

– odśpiewanie utworu “Mury” Jacka Kaczmarskiego przez Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego

– wystąpienie Przedstawiciela Związków Kombatanckich

– wystąpienie Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność

– ceremonia składania kwiatów