Wizyta uczniów z Białorusi w Urzędzie Miasta Poznania

Uczniowie polskich szkół na Białorusi podczas swojej wizyty w stolicy Wielkopolski odwiedzili również Urząd Miasta Poznania, gdzie  spotkali się m.in. z Mariuszem Wiśniewskim. Zastępca prezydenta miasta na jeden dzień stał się ich przewodnikiem.

Poznańskie szkoły współpracują z białoruskimi już od 20 lat. W wymianie uczestniczą dzieci z trzech polskich szkół na Białorusi – Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, Społecznej Szkoły Polskiej im. św. Jana Pawła II w Grodnie oraz ośrodka nauki języka polskiego w Peliszczach.

W projekt zaangażowanych jest kilka poznańskich placówek, w tym Szkoła Podstawowa nr 46, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 45, Szkoła Podstawowa nr 19, a także XI Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Specjalnych numer 105.

Co roku młodzi poznaniacy wyjeżdżają na wizytę na Kresach, gdzie poznają żyjących tam Polaków. Z kolei w okresie wakacyjnym uczniowie z Białorusi przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski.

Dzieci i młodzież zwiedzają Poznań i jego okolice. Odwiedzili także Urząd Miasta Poznania, gdzie poznali m.in. historię tego zabytkowego budynku. Ich przewodnikiem stał się zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski, który opowiedział m.in. jak działa samorząd i kto kierują polityką miasta.

Podczas wizyty goście z Białorusi zaprezentowali program artystyczny w podziękowaniu za gościnę.