W czasie wakacji młodzież się nudzi i… niszczy okolicę

Choć oferta kulturalna, sportowa i rekreacyjna Poznania wydaje się być interesująca i na tyle bogata, by każdy znalazł zajęcie dla siebie, to część poznańskiej młodzieży „zabija nudę” niszcząc wspólną okolicę. Wykroczenia zaczynają też powoli zmieniać się w przestępstwa – w ostatnim czasie młodzież w rejonie osiedla Szczepankowo – Spławie – Krzesinki doszło do włamania i kradzieży na terenie nowej sali gimnastycznej.

Jak łatwo się domyślić te ławki tu nie stały, elewacja nie była we wzorki a płot sam się nie powyginał.” – w taki sposób Rada Osiedla Szczepankowo-Spławie-Krzesinki opisuje zamieszczone na profilu Facebook zdjęcia. Widać na nich powyrywane z pierwotnych lokalizacji miejsc ławki, malunki na elewacji i zniszczony płot.

Jak wynika z informacji osiedlowych radnych, takiego „przemeblowania” dokonała okoliczna młodzież. Młodzieńcze wybryki wiążą się z dużymi kosztami naprawy szkód i wydawaniem pieniędzy, które mogłyby zostać wydane na inne inwestycje.

Co niepokojące, młodzi ludzie byli również widziani na dachu nowej sali gimnastycznej. Takie zachowanie jest wyjątkowo niebezpieczne, ale okazuje się, że zaczyna wchodzić na etap, w którym nie jest to już wykroczenie, a przestępstwo. Doszło bowiem do włamania i kradzieży.

Mieszkańcy potwierdzają, że „znudzona” młodzież w czasie wakacji częściej dopuszcza się nieodpowiedniego zachowania. Jak się okazuje, problem bywa także m.in. na placach zabaw, gdzie gromadzą się grupy nastolatków słuchających głośnej muzyki i używających języka pełnego wulgaryzmów co zdecydowanie nie jest właściwym środowiskiem do zabaw dla dzieci.

Osiedlowi radni zwrócili się z apelem do młodzieży o dbanie o dobro wspólne i zaprzestanie aktów wandalizmu. Z kolei mieszkańcy proszeni są o reagowanie w sytuacji, gdy są świadkami tego typu zachowań – poza reakcją bezpośrednią, można zgłaszać je odpowiednim służbom – straży miejskiej i policji.