Hiszpańska kuchnia na Starym Rynku zachwyciła poznaniaków

Choć w weekend na niebie pojawiały się chmury to w sobotę na Starym Rynku można było poczuć się jak w gorącej Hiszpanii. Wszystko za sprawą kolejnej odsłony charytatywnego cyklu „Gotuj się na nowości”, której motywem przewodnim była kuchnia hiszpańska. Nie brakowało konkursów, zabaw, ciekawostek i muzyki rodem z Półwyspu Iberyjskiego.

Było to trzecie w tym roku spotkanie w ramach charytatywnego cyklu kulinarnych imprez plenerowych „Gotuj się na nowości” organizowanego przez portal codziennypoznan.pl. W tym tygodniu zaprosiliśmy poznaniaków na Stary Rynek, skąd mogli przenieść się do gorącej Hiszpanii bez opuszczania stolicy Wielkopolski.

Wszystko to za sprawą Top Chefa Jakuba Reszki, który przygotował hiszpańskie potrawy w plenerowej kuchni stworzonej specjalnie na tę okazję przez firmę Meblobuk. Zebrani na starorynkowej płycie mogli spróbować gazpacho, czyli tradycyjnego chłodnika z pomidorów i papryki z dodatkiem ziół. Niezbędne składniki, czyli świeże warzywa i owoce, a także zioła dostarczyła Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza.

To jednak nie wszystko. Kuba zaserwował także coś dla tych, którzy lubią mięso – chuleta de cerdo, czyli hiszpańskie kotlety wieprzowe, a także fabadę, czyli regionalną potrawę z regionu Asturii, której głównymi składnikami jest fasola oraz duża ilość wędlin.

Ci, którzy jedli te dania w Hiszpanii mogli powrócić wspomnieniami do tych miejsc, a ci, którzy jeszcze nigdy nie odwiedzili tego państwa, mogli zaplanować podróż zapoznając się z ofertą bezpośrednich połączeń do hiszpańskich miast z poznańskiego lotniska Ławica. Chętnych na spróbowanie przygotowanych potraw nie brakowało.

Po raz kolejny uczestnicy zabawy mogli również wziąć udział w konkursach z nagrodami, które ufundowali partnerzy wydarzenia: port lotniczy Poznań-Ławica, Fundacja Santander, firma Meblobuk oraz Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza. Wystarczyło podać poprawną odpowiedź na pytania z zakresu podstawowej wiedzy o Hiszpanii i kuchni hiszpańskiej. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych jak i nieco starszych.

Spragnieni mogli napić się soku wyciśniętego ze świeżych owoców prosto z wielkopolskiej giełdy w Poznaniu.

Były także ciekawostki o państwie z Półwyspu Iberyjskiego oraz porady szefa kuchni na temat tego, jak przygotować dania rodem z Hiszpanii w domu.

Ideą cyklu „Gotuj się na nowości” jest pomoc charytatywna. W tym roku zbieramy fundusze na rzecz Fundacji Pomocna Mama, która pomaga rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej, a także wspiera chore dzieci i kobiety walczące z rakiem. Przez cały czas trwania wydarzenia w okolicy można spotkać wolontariuszy z puszkami, do których można wrzucać datki. Na stoisku Fundacji można z kolei zakupić koszulki-cegiełki, a dochód z ich sprzedaży także przekazywany jest na rzecz Fundacji i jej podopiecznych.

Na terenie wydarzenia po raz kolejny znalazły się również stoiska partnerów cyklu, którzy przygotowali dodatkowe atrakcje. Fundacja Santander zabawiała interaktywnymi kolorowankami. Specjalna aplikacja, niczym Zaczarowany Ołówek wprawiała w ruch to, co przed chwilą zostało pokolorowane.

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza poza świeżymi owocami i sokami informowała także m.in. po czym poznać, że kupowany w sklepie produkt pochodzi z giełdy od regionalnego producenta.

Przy stoisku Firmy Meblobuk można nie tylko zapoznać się z ofertą firmy i najnowszymi rozwiązaniami, które ułatwiają pracę w kuchni, a jednocześnie wyglądają stylowo, ale także uzyskać rabat 10% na nową kuchnię. Wystarczy podać hasło „Gotuj się na nowości”.

Na stoisku poznańskiego lotniska, poza zapoznaniem się z ofertą portu można było także zdobyć gadżety, w tym m.in. słynne czerwone breloczki „remove before flight”.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu już w najbliższą sobotę, 20 lipca, także na Starym Rynku. Od godziny 15:00 będziemy przygotowywać kuchnię karaibską. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Partnerami wydarzenia są: port lotniczy Poznań-Ławica, Fabryka Volkswagen Poznań, Fundacja Santander Bank Polska, Whirlpool Polska, firma Meblobuk, Suckes po poznańsku oraz Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza.