Wyniki rekrutacji do szkół średnich w Poznaniu. Ponad 3400 uczniów nie zakwalifikowało się do żadnej placówki

Niemal 3500 uczniów nie dostało się do żadnej ze szkół w pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich w Poznaniu. Tegoroczna rekrutacja budzi kontrowersje i wiele emocji w całym kraju. Wszystko przez podwójny rocznik w szkołach średnich, który jest wynikiem wprowadzonej reformy edukacji i likwidacji gimnazjów.

Dla absolwentów ośmioklasowych szkół podstawowych w Poznaniu przygotowano 8274 miejsc, natomiast dla absolwentów gimnazjów 7831. Po pierwszym etapie rekrutacji, którego wyniki ogłoszono dzisiaj wśród tych pierwszych wolnych zostało 840 miejsc, natomiast przy drugich 884.

W czym zatem problem? Aż 1603 absolwentów podstawówek oraz 1800 absolwentów gimnazjów nie dostało się do żadnej ze szkół, o przyjęcie do których się ubiegali. Najwięcej niezakwalifikowanych chciało dostać się do liceum – odrzucono aż 2568 kandydatów. Z kolei do wybranego technikum nie zostało zakwalifikowanych 781 uczniów, a 61 osób do wybranej szkoły branżowej.

Kuratorium już wcześniej zapewniało, że miejsce w szkole znajdzie się dla każdego. Uczniów i rodziców martwi jednak zamieszanie związane z podwójnym rocznikiem, a tym samym mniejsza ilość dostępnych miejsc w najlepszych szkołach. Rekrutacja prowadzona jest osobno dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, jednak większość placówek w ostatecznym rozrachunku ma mniej niż do tej pory miejsc dla poszczególnych grup. Szkoły, w których do tej pory były np. 4 klasy pierwsze dla absolwentów gimnazjów, w tym roku również mają łącznie 4 klasy, ale z podziałem na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, ponieważ każdy z nich będzie realizował inną podstawę programową. Oznacza to, że szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły w niektórych przypadkach spadły o ok. 50%. Dla wielu to poważny problem, ponieważ ogranicza to ich możliwości dostania się do wymarzonej, często lepszej szkoły. Uczniowie cenią sobie poziom nauczania, ilość zajęć dodatkowych czy wyposażenie sal, które ich zdaniem mają bardzo duże znaczenie w przygotowaniu się do matury czy zawodu, a także rozwijania pasji i zainteresowań.

Osoby zakwalifikowane nie są jeszcze przyjęte – do 24 lipca, do godziny 13:00 muszą złożyć odpowiednie dokumenty w wybranej placówce. Drugi nabór rozpocznie się 26 lipca, gdy będzie wiadomo, ile miejsc i w których szkołach zostało wolnych. Wydział Oświaty UMP zapewnia, że miejsce w szkole znajdzie się dla każdego, choć w niektórych przypadkach nie będzie to wymarzona szkoła. Wydział liczy także na zwolnienie miejsc przez uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do poznańskiej placówki publicznej, ale ostatecznie zdecydują się na naukę w szkole prywatnej, a także na osoby spoza miasta, które mogły dostać się zarówno do szkoły w Poznaniu jak i w swojej rodzinnej miejscowości i zdecydują się na tę drugą opcję.