Kolejne dzieci urodzone w Poznaniu dzięki miejskiemu programowi in vitro

W Poznaniu urodziły się kolejne dzieci, których rodzice skorzystali z miejskiego programu dofinansowywania metody in vitro. Od początku programu w ciążę zaszło już ponad 200 kobiet.

Miejski program in vitro w Poznaniu rozpoczął się w sierpniu 2017 roku i jak się okazało, szybko zyskał duże zainteresowanie ze strony par, które miały problem z zajściem w ciążę. Spełniający warunki dofinansowywania zabiegów mogą liczyć na 5 tysięcy złotych wsparcia.

Jak poinformowało dziś Miasto, dzięki programowi 204 kobiety zaszły w ciążę, a wśród nich aż 26 to ciąże mnogie. Do tej pory urodziło się już 155 dzieci, w tym 20 par bliźniąt. Tylko w tym roku przeprowadzono już 151 pełnych procedur in vitro.

By zdobyć wsparcie z miejskiego budżetu, trzeba wypełnić wniosek i złożyć go w jednej z trzech placówek, które biorą udział w programie. Do wyboru są: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Bocian.

Każda para chcąca skorzystać z programu musi spełnić określone warunki. Są to: zamieszkanie na terenie Poznania i pozostawanie w związku (partnerskim lub małżeńskim), a także posiadać udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie niepłodności. Wiek kobiety musi mieścić się w granicach 20-43 lata.

Jeśli para spełnia wymogi formalne i przejdzie kwalifikację medyczną, wybrana przez nią klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia. Następnie wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Maksymalnie z miejskiego programu dofinansowywane są trzy zabiegi. Pary mogą starać się także o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna i nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program będzie kontynuowany do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy 1,8 mln zł na każdy rok trwania programu.