Barwny korowód przejdzie przez Poznań. To element obchodów 300-lecia poznańskich Bambrów

Już jutro, 4 sierpnia, coroczne, tradycyjne Święto Poznańskich Bambrów. W tym roku ma ono wyjątkowy charakter, ponieważ łączy się z obchodami 300-lecia poznańskich Bambrów. Wydarzenie rozpocznie barwny korowód, który przejdzie ulicami miasta.

Osadnicy z Bambergu przybyli do Poznania w 1719 roku. Według zapisów, pierwszy kontrakt zawarty pomiędzy władzami lokalnymi Lubonia, a przybyłymi osadnikami podpisano 1 sierpnia. W dalszej kolejności Bambrzy zasiedlali rejon dzisiejszego poznańskiego Dębca, Bonina, Jeżyc, Rataj, Górczyna i Wildy, mając znaczący wpływ na historię miasta, a także tradycje i usposobienie poznaniaków.

Z okazji 300-lecia Bambrów w stolicy Wielkopolski, 2019 rok został ogłoszony przez Radę Miasta Poznania Rokiem Bambrów Poznańskich.

Co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia odbywa się tradycyjne Święto Poznańskich Bambrów. Jutrzejsze obchody rozpocznie inscenizacja “Poznanie”, a więc barwny korowód, który przejdzie ulicami miasta i ma symbolizować drogę, którą musieli pokonać osadnicy do stolicy Wielkopolski. 

Uczestnicy wyruszą w tradycyjnych strojach z ul. Gdańskiej 1 o godzinie 14:00, a następnie udadzą się trasą Śródka – Ostrów Tumski – Stary Rynek – Plac Kolegiacki. Od godziny 15:00 na Wolnym Dziedzińcu UMP odbywać się będzie biesiada oraz szereg atrakcji kulturalnych, które mają na celu m.in. przybliżenie kultury i historii osadników z Bambergu oraz ich potomków.

W programie znalazły się m.in. warsztaty, zabawa bamberska, konkursy oraz występy kulturalne.