Poznańscy Bambrzy świętowali 300 lat w Poznaniu

W niedzielę odbyły się uroczystości związane z 300. rocznicą przybycia osadników z Bambergu do Poznania. Przez miasto przeszedł barwny korowód nawiązujący do drogi, jaką musieli przebyć Bambrzy, by dostać się do stolicy Wielkopolski, a na Wolnym Dziedzińcu zorganizowano festyn z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Osadnicy z Bambergu mieli zasiedlić tereny Wielkopolski spustoszone przez wojny i zarazę. Pierwsza grupa, według zachowanych dokumentów, dotarła do dzisiejszego Lubonia 1 sierpnia 1719 roku. W dalszej kolejności zasiedlali tereny dzisiejszego Poznania, w tym m.in. Dębiec, Wildę, Bonin i Rataje. Kultura i tradycja bamberska w wielu aspektach przeniknęła do społeczności poznaniaków i wiele z ich elementów są do dzisiaj częścią kultury mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia potomkowie Poznańskich Bambrów obchodzą Święto Bambrów Poznańskich. W tym roku, z okazji 300-lecia ich obecności w Poznaniu, obchody mają wyjątkowy charakter, a 2019 roku jest – zgodnie z decyzją miejskich radnych – Rokiem Bambrów Poznańskich.

O godzinie 14:00 ze Śródki wyruszył barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta. Jego uczestnicy ubrani byli w tradycyjne stroje bamberskie. Pod poznańską katedrą ks. Ireneusz Szwarc przekazał wiceburmistrzowi Bambergu, krzyż z czarnego dębu, jako pamiątkę przybycia osadników do Poznania.

Następnie uczestnicy udali się pod Ratusz, gdzie zostali powitani przez miejskie władze. Tradycyjnie także zjawili się pod pomnikiem Bamberki, którą udekorowali girlandą.

W dalszej kolejności obchody przeniosły się na Wolny Dziedziniec, gdzie rozpoczęto festyn – biesiadę, która poza świętowaniem miała na celu m.in. przybliżenie historii i tradycji bamberskich.

Przygotowano szereg atrakcji, w tym m.in. tradycyjne zabawy czy… możliwość dojenia sztucznej krowy. Na scenie odbywały się występy.