Festiwal Akademia Gitary z motywem bałkańskim

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się kolejna edycja Akademii Gitary, czyli muzycznego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy Wielkopolski. W tym roku motywem przewodnim będą Bałkany, w nawiązaniu do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w Poznaniu w ubiegłym miesiącu. Z tej okazji przygotowano również Weekend Bałkański, który będzie zapowiadał festiwal Akademia Gitary.

Akademia Gitary to coroczna impreza, która przyciąga miłośników nie tylko gitary, ale muzyki samej w sobie. Podczas festiwalu odbywa się szereg koncertów, warsztatów i inicjatyw społecznych i edukacyjnych. To możliwość poznania tajników grania na jednym z najpopularniejszych instrumentów świata, a także różnorodnych kultur i muzyki z różnych regionów świata.

W tym roku, podobnie jak kilka innych wydarzeń w ostatnich miesiącach, festiwal będzie nawiązywać do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w lipcu na terenie MTP. Bałkany staną się motywem przewodnim muzycznego wydarzenia.

Już w najbliższy weekend – od piątku do niedzieli, na terenie miasta odbywać się będzie „Weekend Bałkański zapowiadający festiwal Akademia Gitary”. Przed poznańską publiką zaprezentują się Petrit Ceku, Tsigunz Fanfara Avantura, Duo Starcevic, 3 Mundus oraz Trio Balkan Strings. Koncerty obywać się będą na Dziedzińcu Szkoły Baletowej, na Scenie na Rynku, w Kościele oo. Franciszkanów oraz w Klubokawiarni Meskalina.

Tegoroczna, dwunasta już edycja festiwalu odbywać się będzie w dniach 22 sierpnia – 8 września. Wydarzenia zaplanowano nie tylko na terenie Poznania, ale także innych miast i miasteczek Wielkopolski.

Poza koncertami, warsztatami i pokazami zaplanowano również kursy grania oraz cieszący się dużym zainteresowaniem, tradycyjny już Happening Gitarowy.

Organizatorzy zapewniają, że tworząc program uwzględniono atrakcje zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych uczestników. Na scenie zaprezentują się artyści z różnych państw, w tym m.in. z Polski, Albanii, Włoch, Kosowa, Szkocji, Irlandii, Serbii, Niemiec, Francji, Chorwacji i Węgier.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest online.