Jutro rusza sierpniowa odsłona Teatru Na Wolnym, ale… biletów nie ma od dawna

W piątek rozpocznie się sierpniowa odsłona tegorocznej akcji Teatr #NaWolnym. Z uwagi na zmiany w prawie i rozliczaniu podatku VAT, w tym roku wprowadzono bilety wstępu na spektakle za symboliczną kwotę. Ci, którzy chcieliby zobaczyć występy mocno się rozczarują – wejściówki rozeszły się bardzo szybko i nie są już dostępne.

Zmiany w prawie, które wprowadziły konieczność odprowadzania podatku VAT przez instytucje kultury sprawiły, że w tym roku większość wydarzeń odbywających się na Dziedzińcu UMP w ramach cyklu #NaWolnych jest biletowana. Wejściówki sprzedawane są za symboliczną kwotę – od 1 do kilku złotych.

Jutro rozpocznie się sierpniowa teatralna odsłona cyklu. Publika będzie mogła zobaczyć takie pozycje jak: “Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego“, “BODO… Tanga”, “Tuwim dla dorosłych“, Klub samotnych serc “Portofino”, “Maria Callas. Master Class“, “Filadelfijska opowieść“, “Pomoc domowa“, “Pamięć wody“, “Szekspir forever!” oraz “Kwartet”.

Niestety, co którzy nie pomyśleli o zakupie wejściówek wcześniej mocno się rozczarują. Bilety wyprzedały się już dawno, a w Internecie można znaleźć szereg pytań o możliwość odkupienia niektórych. Podobna sytuacja widoczna była już m.in. w lipcu podczas spektakli dla dzieci, gdy bilety także rozeszły się “w ekspresowym tempie”.

Sytuacja wywołała dyskusję wśród mieszkańców. Część z nich sugeruje, że całość została źle zorganizowana, a bilety powinny być sprzedawane przed spektaklem, a nie online lub sprzedaż powinna być podzielona na dwie pule – internetową i stacjonarną przed wejściem.

Zainteresowanie poznaniaków sztuką z pewnością jest powodem do radości, pojawia się jednak pytanie, czy Miasto nie powinno pomyśleć np. o przeniesieniu wydarzeń w inne miejsce, które pozwoli na udział w nich większej ilości osób. Tym bardziej, że sytuacja ma miejsce niemal przy każdym wydarzeniu w ramach cyklu #NaWolnym w tym roku – chętnych jest więcej niż dostępnych biletów. Być może #NaWolnym powinno ograniczyć się do bycia “na wolnym powietrzu”, niekoniecznie na Wolnym Dziedzińcu.