Święto wszystkich rowerzystów w poznaniu – mistrzostwa świata uci gran fondo 2019

W pierwszą wrześniową niedzielę Poznań zamieni się w prawdziwy rowerowy raj – właśnie wtedy odbędą się Mistrzostwa Świata UCI Gran Fondo 2019, czyli najbardziej prestiżowej imprezy rowerowej dla amatorów. Śmiałkowie z ponad 50 krajów z całego świata będą rywalizowali na trasie liczącej 150 km, a pierwsze zmagania kolarzy rozpoczną się już w czwartek 29 sierpnia. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa, oferując kibicom dodatkowe atrakcje. Centrum zawodów będą towarzyszące imprezie targi „Bike Show” (30 sierpnia – 1 września), organizowane na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

150 km do tytuły Mistrza Świata

Zawodnicy na głównym dystansie Gran Fondo wystartują w niedzielę 1 września z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich o godzinie 9:00. Trasa to zmodyfikowana wersja z zeszłorocznego Bike Challenge Poznań 2018. Odbiór pakietów będzie możliwy od godziny 9:00 do 19:00 w Miasteczku Zawodów na terenie Hali 3A już od środy 28 sierpnia. Każdy z zawodników obligatoryjnie będzie musiał sprawdzić swój rower pod kątem zgodności z regulaminem, dopiero po tym będą mogli odebrać swoje numery, transponder oraz pakiety startowe na niedzielne wyścigi. Odprawa techniczna odbędzie się o 17:00 w sobotę 31 sierpnia. Start na dystansie 150 km od godziny 9:00, a na trasie o długości 107,7 km, według grup wiekowych UCI od godziny 10:10. Oficjalne otwarcie UCI Gran Fondo World Championships Poznań 2019 odbędzie się w samym centrum Miasteczka Zawodów w piątek o godzinie 18:00.

Zostań uczestnikiem Mistrzostw Świata

Oprócz głównych dystansów zawodów, organizatorzy przygotowali także szereg innych wyzwań i atrakcji dla wszystkich, którzy mają ochotę poczuć atmosferę Mistrzostw Świata na własnej skórze.. Jeśli pragniemy poczuć niecodzienną atmosferę wydarzenia sportowego światowej rangi, jednak niekoniecznie w roli zawodnika – organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich chętnych do kibicowania cyklistom w każdej z zaproponowanych kategorii. Pierwszym z dodatkowych wyzwań jest Próba Czasowa (Time Trial) na dystansie ponad 18 kilometrów, w której rowerzyści będą konkurowali już w czwartek 29 sierpnia, goszcząc na unikalnym obiekcie Bednary Driving Center (około 45 minut drogi od Poznania). Natomiast w sobotę 31 sierpnia najmłodsi fani rowerów wezmą udział w wyzwaniu na specjalnie dla nich przygotowanej trasie KIDS. To niecodzienny i emocjonujący sposób na osiągnięcie swoich pierwszych sukcesów sportowych – w atmosferze Mistrzostw Świata! Każdy z młodych uczestników zostanie nagrodzony po ukończeniu wyzwania.

Najważniejsze wydarzenie sportowe tego roku

UCI Gran Fondo World Series to seria wyścigów na całym świecie, porównywanych rangą do Tour de France, jednak kierowanych do amatorów. Wszystkie trasy w ramach tej serii są certyfikowane przez Federację UCI. 25% najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowej,  poprzez start w jednym z 21 wyścigów, zostało zakwalifikowanych do Mistrzostw Świata UCI Gran Fondo, dawnych Mistrzostw Świata UWCT i Mistrzostw Świata UCI Masters Road. Organizacja tego wydarzenia właśnie w Poznaniu to powód do dumy, bowiem finały UCI Gran Fondo to zawody, w których konkurują najlepsi amatorzy z całego świata. To właśnie trasa na terenie Poznania wyłoni najlepszych kolarzy w każdej z wyodrębnionych grup (dzielonych ze względu na wiek i płeć).

Organizacja Mistrzostw Świata to nie tylko prestiż i niecodzienne emocje, ale także przestrzeń do szerzenia idei bliskich organizatorom, przede wszystkim „Cycling For All”. Oprócz zachęcania do aktywnego trybu życia oraz regularnej turystyki rowerowej nieograniczanej warunkami fizycznymi czy metryką, idea ma jednocześnie zwracać uwagę na warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej, a tym samym motywować wszystkich uczestników ruchu do wzmożonej ostrożności w czasie przemieszczania się. Natomiast o bezpieczeństwo na samym wydarzeniu zadbają dobrze przeszkoleni funkcjonariusze służb miejskich, w razie potrzeby będą również stacjonowały karetki gotowe do natychmiastowej pomocy oraz szpital polowy. Na czas zawodów, ulice zaaranżowane do stworzenia tras będą wyłączone z ruchu, który zostanie przeorganizowany i oznaczony w czytelny sposób znakami oraz będzie kierowany przez służby porządkowe.

Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www. granfondopoznan.com.

Nie przegap dodatkowych atrakcji!

Masa atrakcji oraz emocji czeka nie tylko uczestników zawodów, ale przede wszystkich odwiedzających miejsce wydarzenia kibiców. Od piątku do niedzieli na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będą odbywać się targi „Bike Show”. To najważniejsze wydarzenie o charakterze międzynarodowym w przemyśle rowerowym i równocześnie festiwal sportu. „Bike Show” to jednak nie tylko rowery, ale wszystkie im „bliskie” rozwiązania, takie jak popularne dziś hulajnogi, longboardy, monocykle, deski czy rolki. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi każdej z wymienionych kategorii. To pierwsza edycja wydarzenia, dlatego organizatorzy szykuję masę niesamowitych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Wśród nich znajdują się  m.in. turniej Roller Derby, pokazy sprawnościowe czy testy sprzętów. Dodatkowo organizatorzy przygotowali możliwość spotkania się z Bartoszem Huzarskim, a w sobotę także z Ryszardem Szurkowskim – wybitnymi polskimi kolarzami szosowymi.