PKM rusza do Kostrzyna

Od 2 września Poznańska Kolej Metropolitalna będzie kursować także do Kostrzyna – umowę dotyczącą przedłużenia trasy podpisano w czwartek na kostrzyńskim dworcu. To już szósta linia, z której mogą korzystać mieszkańcy Poznania i powiatu.

– PKM wjechała dziś do naszego miasta! To wielka radość dla mieszkańców i satysfakcja dla samorządu – cieszył się Szymon Matysek, burmistrz Kostrzyna. W czwartek (22 sierpnia) razem z innymi samorządowcami uroczyście podpisał umowę dotyczącą przedłużenia linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki niej od 2 września Kostrzyn dołączy do grona miast, których mieszkańcy mogą szybciej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie dojechać do Poznania.

– Liczna obecność mieszkańców gminy na dzisiejszym podpisaniu umowy najlepiej świadczy o tym, że wydłużenie linii PKM do Kostrzyna jest przedsięwzięciem oczekiwanym i dobrze ocenianym – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Już wcześniej przez to miasto przejeżdżały pociągi Kolei Wielkopolskich. Teraz dzięki PKM mieszkańcy gminy będą mieli do dyspozycji kolejne trzy pary pociągów dziennie na trasie Poznań-Kostrzyn. Nowe połączenia będą służyły nam wszystkim.

W czerwcu ubiegłego roku system kolejowych połączeń metropolitalnych rozpoczął funkcjonowanie na liniach do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca, a we wrześniu pociągi z logo PKM dojechały również do Swarzędza. Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie połączeń do Wrześni.

– Każdy kolejny krok ku rozwojowi PKM to korzyść dla wszystkich mieszkańców samorządów, które ją tworzą – podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki temu ich mieszkańcy mogą szybciej dojechać do Poznania, nie tworząc po drodze korków i nie zanieczyszczając spalinami powietrza. Kolej metropolitalna to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla regionu.

System regularnych połączeń PKM oparty jest na solidarności wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Współfinansują go: Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

– Kolej Metropolitalna nie powstała z dnia na dzień – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Stoi za nią długa historia. Dziś mówimy o Kostrzynie, za chwilę dołączy Września, w planach jest Rogoźno. To najlepszy dowód na to, że samorządy potrafią się ze sobą dogadać, porozumieć dla dobra mieszkańców.

Docelowy obszar funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obejmuje gminy i miejscowości w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wprowadzania tego projektu w życie przewidziane jest na 2021 rok.

Przewoźnikiem są Koleje Wielkopolskie – wszystkie pociągi, które jeżdżą lub będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mają biało-czerwone barwy z charakterystycznym logo PKM.

– Rozwój kolei metropolitalnej to wielka satysfakcja także dla nas – zapewnia Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Kolei Wielkopolskich. – Jesteśmy do tego przygotowani. Dysponujemy nowoczesnym taborem, a infrastruktura pozwala na szybkie i bezpieczne połączenia. Wszystkie nasze pociągi będą obsługiwane tak dobrze i z taką starannością jak dotychczas.

Szybka, regularna i często kursująca kolej zachęca mieszkańców aglomeracji poznańskiej do tego, by dojeżdżali do Poznania pociągiem. Zgodnie z koncepcją PKM prawie wszystkie jej stacje i przystanki będą węzłami przesiadkowymi, na których będzie można zostawić samochód czy rower lub dojechać do nich komunikacją publiczną. Dzięki temu mieszkańcy regionu zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznań – przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze.