Nocne manewry poszukiwawczo-ratownicze w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski jest tegorocznym gospodarzem ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej. Od rana można było wziąć udział w pikniku służb mundurowych, pokazach służb i grup poszukiwawczo-ratowniczych, a także seminariach i warsztatach. Wieczorem rozpoczęły się z kolei nocne manewry poszukiwawczo-ratownicze.

Międzynarodowy Dzień Osoby Zaginionej i Poszukiwanej obchodzony jest każdego roku z inicjatywy organizacji pozarządowej FEDEFAM, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób zaginionych.

Ostrów Wielkopolski jest tegorocznym gospodarzem ogólnopolskich obchodów, które organizowane są przez Stworzyszenie Szukamy i Ratujemy.

Od rana w Ostrowie Wielkopolskim można było wziąć udział w pikniku służb mundurowych, pokazach służb i grup poszukiwawczo-ratowniczych, a także seminariach i warsztatach.

Wieczorem rozpoczęły się z kolei nocne manewry poszukiwawczo-ratownicze, w których udział biorą różnego rodzaju jednostki i grupy, w tym straż pożarna PSP i OSP, policja, wojsko polskie, grupa Terytorialsi, ratownictwo medyczne, grupy poszukiwawczo-ratownicze, w tym grupy z psami tropiącymi oraz zaproszeni goście.

Manewry przeprowadzane są na terenie Ośrodka Piaski Szczygliczka. Scenariusz ćwiczeń zakłada zarzenie masowe z udziałem autokaru, którym podróżowało około 50 harcerzy. Część poszkodowanych jest uwięziona w pojeździe, a pozostali oddalili się z miejsca zdarzenia w kierunku pobliskiego akwenu oraz ogródków działkowych.

Ćwiczenia mają na celu m.in. sprawdzenie i rozwinięcie umiejętności poszukiwawczo-ratowniczych wśród poszczególnych grup, koordynacja działań grup cywilnych z mundurowymi, wypracowanie zasad współpracy między jednostkami, sprawdzenie umiejętności przeszukiwania dużych obszarów leśnych i przećwiczenie wykorzystania do działań psów ratowniczych, programu SIRON oraz aplikacji Szukamy i Ratujemy.