Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarza za złotówkę, czyli nowe usługi w programie Poznań Viva Senior

Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarza za złotówkę – to najnowsze propozycje dla poznańskich seniorów. Miasto ciągle poszerza swoją ofertę dla najstarszych mieszkańców. Od października będą oni mogli m.in. zgłaszać się po mikrodotacje i tulić noworodki w miejskim szpitalu.  

Bezpłatne sprzątanie nagrobków to kolejna usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Będą z niej mogli skorzystać poznaniacy, którzy skończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą, która jest długotrwale chora lub ma ograniczoną sprawność.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek i PESEL) i dokładnie miejsce położenia grobu. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje – a jest w czym wybierać.

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka oraz wyszorować je szczotką. (Uwaga: usługa nie obejmuje usuwania trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia). Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu (w promieniu 15 cm od nagrobka), zebranie liści i zagrabienie piachu. Gdy temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża.

“Usługa jest całkowicie bezpłatna i wykonywana na dwóch miejskich cmentarzach: na Junikowie i Miłostowie. Zdajemy sobie sprawę, że czasami seniorzy nie pamiętają, gdzie dokładnie znajduje się grób, który chcą wyczyścić. W takiej sytuacji wystarczy to zgłosić, a asystent pomoże go odnaleźć.”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Do końca roku każdy uprawniony senior może tylko raz skorzystać z usługi. Groby będą sprzątane od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a czas oczekiwania będzie uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń.

Sprzątanie nagrobków to nowość w pakiecie Poznań Viva Senior, który jest obszernym zbiorem usług dla starszych poznaniaków. Już od października dostępne będzie kolejne ułatwienie: transport seniorów na terenie poznańskich cmentarzy. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 80 lat oraz poznaniacy, którzy skończyli 60 lat i mają widoczną dysfunkcję narządów ruchu utrudniającą samodzielne przemieszczanie się. Zgłosić potrzebę transportu może senior lub – w jego imieniu – rodzina, bliskie osoby, przychodnia lub instytucja. Wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44) – a przyjmujący połączenie pracownik ustali zakres usługi.

W ramach projektu zgłaszający będzie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego grobu. Przewoźnik poczeka na seniora ok. 10 minut, a następnie odwiezie go z powrotem pod bramę. Maksymalny czas usługi to 30 minut. Można zamówić tylko dowiezienie do grobu – w takiej sytuacji przewoźnik nie będzie czekał, a senior w dowolnej chwili samodzielnie uda się do wyjścia.

Termin realizacji uzależniony jest od aktualnej ilości przyjętych zgłoszeń. Przewoźnicy będą pomagać seniorom od początku października do końca grudnia, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Przewóz będzie kosztował złotówkę – zapłacić będzie można bezpośrednio u przewoźnika, przed rozpoczęciem usługi i wyłącznie gotówką.

Pakiet Poznań Viva Senior to nie jedyna oferta miasta Poznań dla starszych mieszkańców – już wkrótce będą oni mogli zgłaszać się po mikrogranty. To dotacje, które będą przyznawane nieformalnym, co najmniej trzyosobowym grupom seniorów i seniorek (60+) mieszkających w Poznaniu. Mikrogranty mają wspierać aktywność starszych mieszkańców miasta – pochodzące z nich pieniądze pozwolą na zrealizowanie wymyślonych przez seniorów projektów. Warunek jest jeden: projekty te muszą być realizowane na terenie Poznania i dla jego mieszkańców i mieszkanek.  

“Aby zgłosić się po mikrodotację nie trzeba być członkiem żadnej fundacji czy stowarzyszenia. Wystarczy, że co najmniej troje seniorów razem wpadnie na dobry pomysł, który może być ciekawy także dla innych poznaniaków. Te pomysły powinny dotyczyć aktywizacji i integracji środowiska senioralnego oraz integracji międzypokoleniowej. Maksymalna wysokość dotacji to 1,5 tys. Zł., liczymy na to, że do końca roku uda się zrealizować 23 pomysły.”

Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Najpóźniej 7 października 2019 r. wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert operator, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich “PISOP” ogłosi konkurs na nabór projektów. Ogłoszenie znajdować się będzie m.in. na stronie internetowej “PISOP”, na stronie Miasta Poznania oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. PISOP pomoże również w wypełnieniu wniosków, a po podpisaniu umowy będzie na bieżąco wspierał seniorów w realizacji i dokumentowaniu projektu.

Również już w październiku starsi poznaniacy, uczestnicy innowacyjnego miejskiego projektu “Senior maluszka tuli”  – będą przytulać dzieci z oddziału noworodkowego szpitala im. Raszei, oczywiście za zgodą ich rodziców. W ten sposób pomogą w opiece nad noworodkiem. 

Starsi poznaniacy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać. Wolontariusze poznali też zasady epidemiologiczne związane z przebywaniem na oddziale noworodkowym oraz psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami. Wśród obowiązkowych etapów kwalifikacyjnych są też badania lekarskie w pełnym zakresie i rozmowa z psychologiem.  

Projekt na zlecenie miasta realizuje Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, oddział w Poznaniu, w oparciu o koncepcję wypracowaną wcześniej przez urzędników we współpracy z Oddziałem Noworodkowym Szpitala im. Fr. Raszei.