W Dubaju zaprezentuje się 70 najlepszych firm z Polski. Wśród nich jest firma ze Skórzewa

Blisko 70 wystawców będzie reprezentować Polskę w Dubaju podczas największych targów mebli i wyposażenia wnętrz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – poinformowała PAP Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która uruchomi na Index Dubai stoisko narodowe.

Targi w Dubaju potrwają od 17 do 19 września. 

To kolejna edycja imprezy uznawanej za największe spotkanie projektantów na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, które łączy ponad 50 tys. architektów, projektantów wnętrz, sprzedawców detalicznych i specjalistów ds. zaopatrzenia z dostawcami mebli i wyposażenia wnętrz

wskazała Agencja.

W gronie wystawców znalazły się także firmy z Poznania. Na targach swoje stoisko będzie miała znana w Wielkopolsce firma produkująca kuchnie pod zamówienie. Meblobuk to rodzinna firma skupiająca doświadczenie  na wykwalifikowanych pracownikach. W tym roku firma obchodzi swoje 30 urodziny i z tej okazji postanowiła na targach w Dubaju zaprezentować swój dorobek.

Siedziba firmy wraz z flagowym salonem meblowym mieści się w Skórzewie k/ Poznania,  przy ul. Poznańskiej 71. Hale produkcyjne o powierzchni ponad 5 tys. m2 mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby firmy, na ul. Polnej 9/15.

“Zakłada się, że w 2019 roku produkcja sprzedana polskiej branży meblarskiej przekroczy 50 mld zł

oceniają eksperci PAIH.

Jak powiedział PAP szef ekspertów branżowych w PAIH Robert Zawadzki, Agencja organizuje na Index w Dubaju stoisko w ramach Branżowego Programu Promocji Branży Meblarskiej. “Nasze stoisko jest przestrzenią networkingową dostępną dla wszystkich 54 wystawców oraz firm polskich, które wystawcami nie są a odwiedzą targi” – wyjaśnił.

Dodatkowo pod wspólnym szyldem woj. wielkopolskiego zapowiadany jest udział 12 firm – wskazał. “W sumie liczba polskich wystawców zbliży się do rekordowej liczby 70 firm” – powiedział.

Stoisko narodowe to miejsce, jak wskazała PAIH, gdzie inwestorzy będą się mogli spotkać z kontrahentem czy innym partnerem biznesowym, a zagraniczni przedsiębiorcy – uzyskać informacje o potencjale polskiego przemysłu meblarskiego, powiązanych produktach i usługach.

Jak podkreśliła PAIH, Polska należy nie tylko do europejskich, ale także światowych liderów w produkcji i eksporcie mebli. Sektor produkcji mebli jest “silnie rozwijającym się przemysłem w polskiej gospodarce o globalnym znaczeniu i dużym potencjale wzrostu” – czytamy w informacji PAIH poświęconej polskiemu sektorowi meblarskiemu.

Według danych Agencji w 2018 roku zarejestrowano w Polsce ponad 950 nowych podmiotów związanych z produkcją mebli. To czyni nas drugim największym rynkiem w Unii Europejskiej. Wyprzedziliśmy kraje takie jak: Hiszpania, Niemcy, Francja i Holandia. Obecnie w całej UE zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm z tej branży (z czego ponad 28 tys. podmiotów zlokalizowanych jest właśnie w Polsce) – podała PAIH.

Wartość produkcji sprzedanej polskich mebli w 2018 roku wyniosła 49 mld zł (wzrost o około 2,9 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim) – przypomniała Agencja.

Jak wskazała PAIH, producenci mebli są ważni dla całej polskiej gospodarki; pod względem eksportu netto zajmujemy drugie miejsce, zaraz po producentach części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych.

Ponad 90 proc. produkcji sprzedanej polskiej branży meblarskiej przeznaczone jest na eksport, a około 87 proc. trafia na rynki europejskie – wynika z danych PAIH. Szacuje się, że w 2018 roku większość mebli została sprzedana przez polskich producentów do Niemiec (ok. 36 proc. całkowitego eksportu), Czech (około 8 proc.) i Wielkiej Brytanii (6 proc.). Nasi wytwórcy mają też klientów poza UE, w takich krajach jak USA, Rosja, Chiny; wśród produktów eksportowych dominują meble tapicerowane i elementy meblowe – wskazała Agencja.