Mądry Polak, ale przed szkodą. Sprawdź, o ile wzrasta OC po stłuczce i jak się chronić przed podwyżką ceny ubezpieczenia!

Znalazłeś najtańsze ubezpieczenie OC i czujesz się, jakbyś wygrał los na loterii? Gratulacje! A teraz pomyśl, że kolejna składka za Twoją polisę komunikacyjną będzie o kilkaset złotych droższa, bo w międzyczasie spowodowałeś wypadek drogowy. Musisz wiedzieć, że cena OC po szkodzie wzrasta. I to niemało. Jakiej zwyżki powinieneś się spodziewać? Czy możesz uniknąć podniesienia składki? I co z OC po szkodzie całkowitej?

Cena OC – od czego zależy składka ubezpieczeniowa?

Mimo że ubezpieczenie OC we wszystkich towarzystwach ma taki sam zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności i sumy gwarancyjne, nie istnieje jeden, stały cennik, według którego naliczane byłyby opłaty za tę polisę. Składka ubezpieczeniowa jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta, na podstawie informacji o nim i jego samochodzie. Jakie dane są do tego potrzebne?

Składka OC po szkodzie – zwyżka za szkodę OC to niemal pewniak

Podobnie jak zniżki za bezszkodową jazdę, również zwyżki za spowodowany wypadek naliczane są inaczej w każdym towarzystwie. Utrata zniżek po stłuczce wiąże się zazwyczaj z 10- lub 20-procentowym podniesieniem ceny ubezpieczenia OC. Wysokość kolejnej składki zależy od tego, czy do szkody doszło w czasie trwania ostatniej polisy, czy wcześniej, a także czy kierowca ma na swoim koncie jedną, czy więcej kolizji.

O ile wzrośnie cena za twoje OC po szkodzie? Przyjrzyjmy się składkom 57-letniego pana Bolesława z Beszowej, właściciela 14-letniej Toyoty Corolli, którego przykładowe składki wyliczono w porównywarce Mubi i przedstawiono w artykule: Nawet dwukrotnie może wzrosnąć cena OC po szkodzie/kolizji. Sprawdź, z jaką zwyżką musisz się liczyć po stłuczce i jak się przed nią ustrzec!

Za bezszkodową jazdę zapłaciłby on w Mubi 402,36 zł (LINK4). Gdyby w trakcie ostatniego roku spowodował jedną stłuczkę, kolejna polisa kosztowałaby go już 519 zł (AXA Direct), a w przypadku dwóch stłuczek w czasie obecnego ubezpieczenia OC wyniosłoby nawet 906 zł (MTU24). Wygląda na to, że najbardziej kosztowne są te wypadki, do których doszło w ciągu ostatniego roku. A im jest ich więcej, tym wyższa cena OC po szkodzie. Pan Bolesław, kupując obowiązkową polisę komunikacyjną ponad rok po spowodowanej przez siebie stłuczce, otrzymałby wycenę na 491 zł (AXA Direct). Po 2 latach OC po kolizji zmalałoby już do 450 zł (AXA Direct), a po 3 latach jego składka wyniosłaby już tyle samo, co przed wypadkiem. Oczywiście zakładając, że przy zakupie tej polisy ubezpieczyciel zaproponuje ofertę identyczną cenowo w porównaniu z tą sprzed kolizji. Jak jednak wiadomo, taryfy zmieniają się nawet z dnia na dzień, a dodatkowo w każdym TU obowiązują inne stawki, dlatego cena polisy po zwyżce może oznaczać zarówno wyższą, jak i niższą składkę niż dotychczasowo.

Wzrost składki OC po szkodzie – czy można się przed nim uchronić?

Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, jak ważne są dla kierowców ceny i utrzymanie wypracowanych przez lata zniżek na stałym, wysokim poziomie. Dlatego też wiele towarzystw umożliwia wykupienie dodatkowej ochrony – ochrony zniżek. Po opłaceniu jeszcze jednej składki kierowca z takim dodatkiem nie straci dotychczasowych ulg. Jest jednak pewien warunek, a mianowicie przedłużenie umowy w tym samym TU, w którym taka ochrona została wykupiona.

– Pozostanie na kolejny rok u tego samego ubezpieczyciela nie zawsze jest jednak opłacalne. Przede wszystkim warto zweryfikować, czy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zaproponują wyższą składkę OC po szkodzie. Zdarza się bowiem tak, że w jednym TU utrata zniżek po stłuczce będzie bardzo odczuwalna i cena ubezpieczenia znacząco wzrośnie, a w innym składka okaże się jeszcze niższa niż przed wypadkiem – zaznacza Monika Strzała, doradca ubezpieczeniowy porównywarki OC na https://mubi.pl. – Dzieje się tak dlatego, że każdy ubezpieczyciel posiada własne taryfy. Czasem zmiana TU i zakup polisy bez zniżek bardziej się opłaca niż pozostanie w tej samej firmie ubezpieczeniowej z zachowanymi zniżkami – dodaje.

Ubezpieczenie OC po szkodzie całkowitej – czy można wypowiedzieć umowę OC?

Bez względu na to czy jesteś sprawcą, czy poszkodowanym, w wyniku wypadku możesz ostatecznie stracić swój samochód. Niektóre stłuczki kończą się bowiem szkodą całkowitą. Nasuwa się wówczas pytanie: co z OC po szkodzie całkowitej?

Najpewniejszym sposobem na zrezygnowanie z ubezpieczenia i zwrot składki OC po szkodzie całkowitej jest oddanie samochodu do zezłomowania. Z dokumentami, które odbierzesz ze Stacji Demontażu Pojazdów (umową kupna-sprzedaży, unieważnioną kartą pojazdu i dowodem rejestracyjnym, a także tablicami rejestracyjnymi) należy udać się następnie do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, aby wyrejestrować pojazd. Po tym można już złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC. Składka do zwrotu zostanie naliczona od momentu zezłomowania do końca zawartej z ubezpieczycielem umowy, tj. za niewykorzystany okres ochrony.