Poznań przypomina jak poprawnie segregować śmieci. Co wrzucać do poszczególnych pojemników?

Miasto Poznań wraz z GOAP przypomina w jaki sposób poprawnie segregować odpady. Odpowiednia selekcja pozwala na przetworzenie śmieci i odzyskanie surowca, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla i pomaga zmniejszyć zużycie wody i energii. Co należy wrzucać do poszczególnych pojemników? Które odpady nie są do nich przeznaczone?

Choć segregacja odpadów w Polsce obowiązuje od lat, a informacje o tym, co można wrzucać do poszczególnych pojemników są dostępne tuż przy nich, to część osób nadal ma wątpliwości w jaki sposób poprawnie segregować śmieci.

Podział odpadów przez użytkowników i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników ułatwia późniejsze sortowanie i możliwość przeznaczenia do recyklingu. Co wrzucać, a czego nie wrzucać do poszczególnych kontenerów?

POJEMNIK NIEBIESKI:
– tu należy wrzucać: tekturę, ulotki, katalogi, książki, dokumenty, gazety
– nie wrzucać: zatłuszczonego lub zawoskowanego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych oraz ubrań

POJEMNIK ŻÓŁTY:
– tu należy wrzucać: plastikowe butelki, pojemniki po chemii gospodarczej, kartony po mleku i innych napojach (najlepiej zgniecione), torby i pojemniki plastikowe, puszki aluminiowe i stalowe
– nie wrzucać: zabawek plastikowych, sprzętu AGD, części samochodowych, elementów mebli, naczyń jednorazowych, opakowań garmażeryjnych, butelek po oleju, styropianu

POJEMNIK ZIELONY:
– tu należy wrzucać: szklane butelki po napojach i słoiki (bez nakrętek i zawartości)
– nie wrzucać: porcelany, ceramiki, szyb okiennych, luster, żarówek i świetlówek

POJEMNIK BRĄZOWY (odpady bio):
– tu należy wrzucać: resztki żywności, zwiędłe kwiaty, zgniłe owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie (wsypujemy je do pojemnika luzem)
– nie wrzucać: mięsa i kości, odchodów zwierząt, ziemi i kamieni oraz popiołu

 Wszystkie pozostałe odpady, które nie podlegają segregacji należy wyrzucać do czarnego pojemnika.

Co w przypadku odpadów, które nie pasują do żadnego z pojemników, np. odpady niebezpieczne, baterie, leki czy wielkie gabaryty? W takich przypadkach Miasto zaleca transport do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które mieszczą się przy:

– ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, Poznań
– ul. Wrzesińska 12, Poznań
– ul. Meteorytowa 1, Suchy Las

GOAP zachęca także do korzystania ze strony internetowej GOAP oraz nowej aplikacji „Wywozik”, gdzie znajdują się m.in. informacje na temat segregacji oraz wywozu odpadów wielogabarytowych.