Od soboty znów można odwiedzać Muzeum Instrumentów Muzycznych

Po trwającym kilka lat remoncie od soboty znów można odwiedzać Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. W nowej odsłonie ekspozycję zwiedza się z tabletem w dłoni i w słuchawkach na uszach. Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedynym tego typu muzeum w Polsce. Mieści się w trzech kamienicach na poznańskim Starym Rynku. W jego kolekcji mieści się ok. 2,5 tys. zabytków z różnych epok pochodzących z całego świata.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, na zwiedzających czeka zupełnie nowa aranżacja ekspozycji; dodatkowym walorem jest możliwość wysłuchania brzmienia instrumentów prezentowanych na ekspozycji. Goście mogą wypożyczyć tablety z przewodnikiem multimedialnym, w którym kuratorzy muzeum przygotowali ścieżki zwiedzania z prezentacją dźwiękową poszczególnych instrumentów lub grup instrumentalnych.

Sobocińska wyjaśniła, że nowa koncepcja aranżacji ekspozycji pozwala poznawać instrumenty muzyczne poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji.

Ekspozycja podzielona została na 16 galerii, na trzech kondygnacjach. Każda z galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej. Drugie piętro przybliża tradycje muzyczne różnych kultur świata

Sobocińska

W sumie zaprezentowanych zostało ok. pół tysiąca najcenniejszych eksponatów z kolekcji muzeum. Prawie wszystkie prezentowane obecnie instrumenty zostały poddane gruntownej konserwacji.

Remont pomieszczeń, w których znajduje się muzeum, rozpoczął się w 2016 r. Prace obejmowały m.in. wymianę pokrycia dachowego, ocieplenie poddasza, wymianę stolarki okiennej, odnowienie elewacji oraz wymianę instalacji grzewczej.

Równolegle trwały prace nad zaprojektowaniem, zaaranżowaniem i urządzeniem ekspozycji. Głównymi autorami koncepcji i scenariusza są Patryk Frankowski i Joanna Lewandowska.

Łączna kwota wydatków związanych z przebudową i przearanżowaniem muzeum przekroczyła 2,8 mln zł. Inwestycję wsparł resort kultury dotacją w wysokości 1,8 mln.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Twórcą placówki był Zdzisław Szulc, który na przełomie lat 1945-1946 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, inicjując w ten sposób nowy rozdział w dziejach polskiej kultury muzycznej.

W zbiorach znajduje się m.in. klawesyn, na którym grał kilkuletni Wolfgang Amadeusz Mozart, są też fortepiany z czasów Chopina i unikatowa kolekcja instrumentów pozaeuropejskich.