Stary budynek dworca Poznań Główny zostanie przebudowany?

Nie da się ukryć, że kolej to jeden z najpopularniejszych sposobów podróżowania wśród mieszkańców Wielkopolski. Nic więc dziwnego, że szczególnie przed wyborami dba się, by dużo się o niej mówiło. Nie inaczej było 2 października na specjalnym briefingu w budynku Dworca Zachodniego.

Już rok temu dużo mówiło się o rozbudowie starego budynku dworca, który w porównaniu do nowszej części, wręcz odpycha podróżujących. Wtedy obiecywano konsultacje społeczne z organizacjami pozarządowymi. Do Poznania przyjechał nawet minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Niewiele się jednak w tej kwestii wydarzyło.

Rok później, 2 października (2019 roku), po raz kolejny przed wyborami, członkowie PiS znów w tym samym miejscu zorganizowali briefing prasowy. Spóźniona na spotkanie Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A podzielili się z dziennikarzami aktualnym stanem pracy nad nowym dworcem Poznań Główny.

Minister Emilewicz przekonywała, że władze pragną, by pasażerowie, dojeżdżający codziennie do pracy i szkoły mogli to robić w komfortowych warunkach (ta kwestia poruszona jest w jej wyborczej „piątce”). Apelowała też, by budynek dworca, oprócz oczywistego zastosowania, był również miejscem odpoczynku.

Dlaczego więc prace nad starym budynkiem dworca stoją w martwym punkcie? Okazuje się, że decyzję, co do koncepcji dworca, musi wydać najpierw miejski konserwator zabytków. Powinna ona być znana do końca października. Następnie firma, która wygrała przetarg, przygotuje koncepcję architektoniczną. Zostanie ona później poddana konsultacjom społecznym. Na inwestycję zarezerwowano 32 mln zł z unijnych funduszy „Infrastruktura i Środowisko”.

Ze środków PKP powstać ma natomiast pierwszy w Polsce hotel na terenach dworcowych. Wszystko ma być oddane do użytku na przełomie 2022 i 2023 roku. Czy mieszkańcy Poznania w końcu doczekają się modernizacji starego dworca Poznań Główny? Czy może to kolejna „kiełbasa” wyborcza, która nie będzie mieć pokrycia?  Najbliższe miesiące powinny wiele w tej kwestii wyjaśnić.