Paderewski Festiwal, czyli wyjątkowy projekt Teatru Muzycznego w Poznaniu i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie

Już za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się Paderewski Festiwal, czyli wydarzenie kulturalne organizowane dzięki współpracy Teatru Muzycznego w Poznaniu i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. W programie znalazły się koncerty, spektakle, warsztaty, dyskusje i prezentacje.

Festiwal to kontynuacja projektu Paderewski Musical, który został zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w USA i polegał na wyborze w drodze konkursu najlepszego profesjonalnego musicalu poświęconego Paderewskiemu. Zwyciężył spektakl „Virtuoso” autorstwa Mathhew Hardy’ego. Premierę zaplanowano na wrzesień 2020 roku na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu. Dzięki polsko-amerykańskiej współpracy projekt jest promowany na całym świecie.

Paderewski Festiwal odbywać się będzie w dniach 16-19 października. W tym czasie uczestnicy będą mogli korzystać z przygotowanych atrakcji, takich jak koncerty, spektakle, warsztaty, prezentacje i dyskusje. Wszystko oczywiście w nawiązaniu do głównego bohatera cyklu, czyli Paderewskiego.

Do udziału zaproszono m.in. 15 gości z USA, w tym takie osoby jak np. Oliver Mayer (prodziekan Wydziału Sztuk Dramatycznych na University of South California), prof. Carol Martin (profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku, recenzentka broadwayowska), Jim O’Quinn (założyciel i wieloletni redaktor naczelny American Theatre Magazine) oraz Brian Kite (dziekan wydziału teatralnego University of California, LA).

Podczas festiwalu odbędzie się również premiera anglojęzycznego teledysku zapowiadającego musical „Virtuoso”, w którym wystąpił zespół Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Festiwal dofinansowywany jest z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na spektakle bilety dostępne będą w kasie Teatru Muzycznego i Centrum Informacji Kulturalnej od 10 października. Zapisy na warsztaty i debaty odbywają się poprzez stronę internetową Teatru Muzycznego w Poznaniu.