Wystawa z okazji 300. rocznicy przybycia osadników z Bambergu do Poznania

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na wystawę, która jest częścią programu obchodów 300-lecia Bambrów w Poznaniu. Mieszkańcy mogą ją podziwiać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Zdjęcia, które zostały wykonane przez Lore Kleemann, ukazują piękno architektury Bamberga, a także ciekawe tradycje i zwyczaje jego mieszkańców. Bamberg liczy 77 tys. mieszkańców i leży w północnej Bawarii. Jego stara część, na którą składają się trzy historyczne ośrodki miejskie: Miasto na Wzgórzach, Miasto na Wyspie i Miasto Ogrodników, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To młode, tętniące życiem miasto, które, tak jak Poznań, charakteryzuje się uniwersyteckim gwarem. Występują tu liczne tereny zielone, umożliwiające spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nie brakuje szerokiego programu kulturalnego i kulinarnego bogactwa. To wszystko można ujrzeć na własne oczy na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.  Na wystawie można zaobserwować słynne budynki architektoniczne Bamberga, w tym Pałac Arcybiskupi czy winnicę na Wzgórzu św. Michała, a także przedsiębiorstwo ogrodnicze Dechant.

Poznaniacy dowiedzą się też o zwyczajach mieszkańców północnej Bawarii, chociażby o procesjach Bożego Ciała z krzyżem katedralnym czy z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła Najświętszej Marii Panny.

Według dokumentacji, osadnicy z Bambergu przybyli na tereny dzisiejszego Poznania i okolic 300 lat temu. Z tej okazji od kilku miesięcy odbywają się liczne wydarzenia związane z jubileuszem, a 2019 rok decyzją Rady Miasta Poznania jest Rokiem Bambrów Poznańskich.

Wystawę można oglądać do 23 października. Wstęp na jej teren jest wolny.