Ile zapłacisz za ubezpieczenie OC pojazdu?

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu w Polsce, to twoim obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia OC w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym (TU). Ochroni cię ono przed finansowymi konsekwencjami szkód, które spowodujesz ubezpieczonym pojazdem. Ile będzie cię kosztować zawarcie umowy? Czy powinieneś zwracać uwagę wyłącznie na wysokość składki?

OC – najważniejsze informacje

Mimo tego, że cenę za ubezpieczenie OC w różnych TU będziesz wyliczać dla tego samego posiadacza i pojazdu, to w każdym przypadku może być inna. Zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę różne kryteria, mają odmienne zasady wyliczania kosztu ochrony ubezpieczeniowej. W jego sprawdzeniu niezbędny będzie kalkulator ubezpieczeń online, który znajdziesz na stronach TU, np. AXA Direct. Po wprowadzeniu niezbędnych danych system wyliczy, ile zapłacisz za OC. Istotne jest to, że każdy zakład ubezpieczeń musi zapewnić dokładnie taki sam zakres ubezpieczenia, zgodny z ustawą. Czy zatem jedynym kryterium wyboru powinna być cena? Nie. Warto zwrócić uwagę na wiele innych kwestii. Jeśli często podróżujesz, może cię interesować to, czy zielona karta jest w danym TU wydawana za darmo. Ważna jest też dostępność systemu BLS (bezpośredniej likwidacji szkody) czy możliwość rozłożenia płatności na raty. To jednak nie wszystko. Choć każdy zakład ubezpieczeń może brać pod uwagę inne kryteria i nadawać im odmienną wagę, to zdecydowana większość przy kalkulacji ceny OC zwróci uwagę na:

  • Wiek posiadacza pojazdu – jeśli jesteś młodym kierowcą, musisz się liczyć z tym, że koszt twojego ubezpieczenia OC będzie dosyć wysoki. Najczęściej dotyczy to osób do 26 r.ż. Z jakiego powodu zapłacisz więcej? Zakłady ubezpieczeń analizują statystyki wypadków i wiedzą, w jakim wieku kierujący najczęściej do nich doprowadzają. Według danych Głównej Komendy Policji w 2018 roku młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostały ranne. To właśnie w ich przypadku wskaźnik takich zdarzeń na 10 tys. populacji był najwyższy – 17,5. Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy w wieku od 24 do 39 lat, z wynikiem 9,8. Co ciekawe, dla osób po 60 r.ż. wskaźnik wynosił zaledwie 4,8.
  • Czas posiadania prawa jazdy – najczęściej kierowca, który ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu krócej niż 3 lata, musi liczyć się z wyższym kosztem ubezpieczenia.
  • Przebieg ubezpieczenia – na najlepsze warunki mogą liczyć ci, którzy nie powodują szkód, tzn. z ich OC nie były wypłacone odszkodowania. Posiadacz pojazdu, który spowodował wiele takich zdarzeń w ciągu jednego roku ochrony ubezpieczeniowej, otrzyma zwyżkę OC na poziomie nawet kilkuset procent.
  • Markę pojazdu – ważne są także model czy typ samochodu oraz pojemność silnika. Niższy koszt ubezpieczenia poniesie posiadacz niewielkiego auta miejskiego z silnikiem 1.0 niż sportowego z silnikiem większym. Znaczenie ma również wiek samochodu oraz jego wartość. Starszy pojazd wiąże się z większym ryzykiem awarii, które mogą doprowadzić do wyrządzenia szkód na drodze.
  • Przebieg dotychczasowy i prognozowany – najczęściej zakłady ubezpieczeń umieszczają pytanie o tę kwestię w swoich kalkulatorach. Im intensywniej eksploatowane jest auto, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną nim wyrządzone szkody.
  • Miejsce zamieszkania – liczy się nie tylko fakt, gdzie stale przebywamy czy rejestrujemy pojazd, ale przede wszystkim, na jakim obszarze będzie on użytkowany. Mniej zapłaci za OC osoba korzystająca z auta w małej miejscowości, a więcej ta, który porusza się nim głównie po ulicach dużego miasta.

//