Na lotnisku Poznań-Ławica powstały zdjęcia do filmu historycznego

Na lotnisku Poznań-Ławica, na terenach, które 100 lat temu zdobywali Powstańcy Wielkopolscy, nakręcono film historyczny. Wcześniej, zorganizowano zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne.

Lotnisko przeważnie kojarzy się z podróżami, ekscytacją i zabawą, jednak 12 października na poznańskiej Ławicy uczucia te zostały spotęgowane – dzięki projektowi „OPOWIEŚĆ O ZWYCIĘSKIM POZNANIU” Mastershot Film Festival można było poczuć się tak jak w czasach Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia odbyły się zdjęcia do filmu z wykorzystaniem m.in. repliki samolotu Fokker i starego BMW Dixi, które bez wątpienia stworzyły klimat epoki. Po raz pierwszy filmowcom udostępniono teren lotniska i hangary, które 100 lat temu zdobywali Powstańcy Wielkopolscy. Bez wątpienia pokazuje to, jak ważne było to wydarzenie.

Osoby, które uczestniczyły w bezpłatnych warsztatach, mogły dowiedzieć się, jak działa technika jednego ujęcia tzw. mastershot, która została wykorzystana podczas kręcenia krótkometrażowego filmu historycznego. Całą pracę koordynowali reżyser Jarek Żarski, operator Kamil Przybylak, producent filmowy Stanisław Mąderek i fotograf i montażysta Piotr Krupa.

Sobotni film był ostatnim z serii opowiadającej o Powstaniu Wielkopolskim.  W ramach Mastershot Film Festival od listopada 2018 powstały jeszcze trzy. Pierwszy opowiadał o sześciu kluczowych wydarzeniach Powstania Wielkopolskiego i zagrali w nim aktorzy i rekonstruktorzy ze Stacji Lotniczej Ławica z Poznania. Kolejne relacjonowały wydarzenia ze  zdobycia Fortu VII w Poznaniu, a także pokazywały historię Sama Sandiego – czarnoskórego żołnierza kameruńskiego pochodzenia, który wziął udział w walkach powstańczych.

Spinająca cały cykl produkcja po zakończeniu etapu postprodukcji będzie miała swoją publiczną premierę.