Wystartował Paderewski Festiwal

Rozpoczął się Paderewski Festiwal, który jest wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich miłośników twórczości legendarnego kompozytora. W programie znalazły się koncerty, warsztaty, spektakle, dyskusje tematyczne i prezentacje, a także przedpremierowy pokaz teledysku zapowiadającego polsko-amerykański musical poświęcony Paderewskiemu „Virtuoso”.

Festiwal organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie przy współpracy z Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Miastem Poznań. To kontynuacja projektu Paderewski Musical przeprowadzonego przez Instytut, podczas którego przeprowadzono konkurs na najlepszy profesjonalny musical o Paderewskim. Zwyciężył spektakl „Virtuoso” autorstwa Mathhew Hardy’ego. Premierę zaplanowano na wrzesień 2020 roku na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu. Dzięki polsko-amerykańskiej współpracy projekt jest promowany na całym świecie.

Paderewski Festiwal rozpoczął się w środę, 16 października i potrwa do soboty, 19 października. W programie znalazł się szereg koncertów, spektakli, warsztatów czy dyskusji tematycznych. Uczestnicy będą mogli zobaczyć również przedpremierowy pokaz teledysku zapowiadającego zwycięski musical „Virtuoso”, choć oficjalna premiera nastąpi dopiero 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, gdy będzie zaprezentowana w głównych kanałach telewizyjnych i sieciach kablowych.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na warsztaty i panele dyskusyjne obowiązują wcześniejsze zapisy, których można dokonać online poprzez stronę internetową Teatru Muzycznego.

Program:

17 października / czwartek

– 11.00 / Collegium Maius / warsztaty “Uniwersytet jako promotor artystów. Porównanie modeli promocji artystów w Polsce i USA” *
– 15.00 / Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu / pokaz filmowy Memory Law
– 17.00 / Scena na Piętrze / panel dyskusyjny “Paderewski Musical. Co wydarzyło się w Stanach… nie zostaje w Stanach.” *
– 19.00 / Hotel Bazar / recital fortepianowy Przemysława Witka
* Wydarzenia prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

18 października / piątek

– 10.00 / Franklin Templeton Investments / panel dyskusyjny “Miasto jako Organizator/Sponsor/Partner kultury. Wpływ kultury na rozwój miast a wpływ miasta na rozwój kultury.”
– 13.00 / VI LO im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Salon Poezji  (wydarzenie zamknięte)
– 15.00 / Teatr Muzyczny / warsztaty “Road to Broadway. O tym, jak powstaje musical i o jego drodze na szczyt.” *
– 19.00 / Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu / opera kameralna Three Paderewskis  (wydarzenie towarzyszące)
* Wydarzenie prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego na język polski.

19 października / sobota
– 10.00 / Studio Aktorskie STA / warsztaty artystyczne “Kreowanie postaci.”
– 12.00 / Teatr Muzyczny w Poznaniu / Salon Poezji, Pamiętniki Paderewskiego czyta Mateusz Damięcki