“Zamki” rozdane. Znani są wszyscy nagrodzeni podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Zakończył się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema, a tym samym, znani są już wszyscy nagrodzeni twórcy. Tradycyjnie nagrodami były “Zamki” – złoty, srebrny i brązowy, a także platynowy przyznany za całokształt osiągnięć artystycznych.

OFF Cinema jest jednym z najbardziej znanych  polskich festiwali filmowych, podczas którego nie tylko odbywają się pokazy filmowe, ale także spotkania z twórcami oraz dyskusje publiczne na tematy związane z produkcją filmową i problemy poruszane w filmach.

To okazja do promocji produkcji polskich i zagranicznych współczesnej i klasycznej kinematografii i wbrew nazwie festiwalu – nie tylko dokumentalnej.

Traycyjnie, podczas festiwalu przyznawane są nagrody, czyli Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Zwycięzca pierwszej nagrody, czyli Złotego Zamku otrzymuje 15 tysięcy złotych. Druga nagroda to 10 tysięcy złotych, a za Brązowy Zamek można otrzymać 5 tysięcy złotych.

Po raz pierwszy przyznano również nagrody w kategoriach metrażu: krótkiego, a więc trwających do 30 minut oraz długiego, czyli powyżej 60 minut.

Jury konkursu filmów krótkometrażowych wybierając spośród 16 filmów, przyznało główną nagrodę, czyli Złoty Zamek Antonio Zagalowi za film “A happy marriage”, doceniając szczerość przedstawioną w filmie.

Srebrny Zamek w tej kategorii powędrował do Anny Gawlity za “Krzyżoki”, w którym jury doceniło wrażliwość obserwacji.

Brązowym Zamkiem uhonorowano Manuela Abramovicha za film “Blue Boy”. Jak wyjaśniono, produkcja “pokazała nieznany nam (jury) świat”.

Nagrodę Publiczności festiwalu otrzymał Grzegorz Paprzycki za film “Mój kraj taki piękny”.

Z kolei w kategorii filmów długometrażowych, jury dokonywało wyboru spośród 14 produkcji. Złoty Zamek powędrował do Rafała Łysaki za “Miłość bezwarunkową”, “za empatyczne, subtelne i szczere ukazanie trudnej relacji pomiędzy dwojgiem kochających się bohaterów w przełomowym dla nich momencie”. Twórca otrzymał również Nagrodę Publiczności.

Drugą nagrodę, a więc Srebrny Zamek, przyznano Hassanowi Fazili za film “Midnight traveler”, “za wiarygodne i przejmujące świadectwo walki o spójne i dobre życie dla swojej rodziny oraz ukazanie historii, której siła wykracza poza ramy dokumentalnej opowieści”.

Brązowy Zamek otrzymał Paweł Ziemilski za film “In touch”, “za przedstawienie prawdziwych emocji w niezwykle wyrazistej formie filmowej”.

Jury przyznało również wyróżnienie dla Ewy Kochańskiej za film “Jazda obowiązkowa”.

Nagroda Dyrektora Festiwalu trafiła do Michaela Dominica za filme “Clean hands”.

Platynowy Zamek, czyli nagrodę przyznawaną za całokształt osiągnięć artystycznych otrzymał Marian Marzyński, czyli jak zaznaczono “jedyny w historii kina dokumentalnego filmowiec, który opisał w swych autobiograficznych esejach filmach losy polskiego i żydowskiego imigranta.”.