Poznań gospodarzem Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki

Już w połowie listopada Poznań stanie się centrum europejskiej dyskusji poświęconej robotyce i sztucznej inteligencji. Wszystko za sprawą Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki, które po raz pierwszy odbywać się będzie w polskim mieście. Poza atrakcjami dla ekspertów i osób związanych z branżą, w programie znajdą się również punkty dla odwiedzających w każdym wieku.

Europejski Tydzień Robotyki obchodzony jest od 2011 roku i obejmuje cykl wydarzeń na terenie całej Europy. W tym roku gospodarzem Centralnego Wydarzenia po raz pierwszy będzie polskie miasto – Poznań. W stolicy Wielkopolski spotkają się eksperci i przedstawiciele branży technologicznej, którzy będą omawiać m.in. rozwój i przyszłość technologii w Europie. Nie zabraknie także tematu kobiet w naukach ścisłych, robotyce i technologii.

Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia jest połączenie robotyki i sztucznej inteligencji. W Poznaniu pojawią się eksperci z najróżniejszych europejskich państw.

Wydarzenia odbywać się będą w dniach 14-16 listopada, a 15 i 16 listopada dostępna będzie strefa otwarta dla publiczności. Będzie to okazja by zobaczyć m.in. najnowsze konstrukcje robotyki przemysłowej, roboty kroczące oraz humanoidalne, które w przyszłości mają służyć m.in. do obsługi klientów czy opieki nad seniorami.

Nie zabraknie także stoiska polskich studentów, którzy od lat należą do światowej czołówki konstruowania robotów marsjańskich. Będzie można na własne oczy zobaczyć w akcji łaziki marsjańskie, a także dowiedzieć się, w jaki sposób powstają.

Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży – podczas specjalnych warsztatów i kursu będzie można zagłębić tajniki robotyki mobilnej i zaprojektować własnego robota.

Centralne wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki w Poznaniu odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Współorganizatorami są: Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna. Strefa wystawców z bezpłatnym wejściem dla publiczności będzie otwarta w dniach 15-16 listopada, w godzinach 9:00- 15:00.