Prawie 70 tysięcy mieszkańców zagłosowało w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. To rekord w historii miasta

Prawie 70 tysięcy poznaniaków wzięło udział w głosowaniu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2020. W ten sposób to mieszkańcy podejmują decyzję o tym, na co zostają wydane pieniądze z miejskiego budżetu. W tym roku do rozdysponowania było aż 21 milionów złotych. Co ciekawe, bardzo dużą popularnością cieszyły się projekty związane z infrastrukturą drogową. Nie brakowało jednak dużego poparcia dla zajęć sportowych i miejsc do ćwiczeń czy organizację wydarzeń kulturalnych.

Jak poinformowano w komunikacie, w tegorocznej edycji oddało ponad 68 tysięcy mieszkańców miasta. To rekord w historii Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rekordowa była także liczba zgłoszonych wniosków – wpłynęło ich aż 350, spośród których weryfikację pozytywnie przeszło 239 projektów (34 ogólnomiejskich i 205 rejonowych), które zostały poddane pod głosowanie. Każdy mieszkaniec Poznania, bez względu na wiek, mógł oddać głos na jeden projekt ogólnomiejski i dwa rejonowe.

W tym roku do podziału jest aż 21 milionów złotych – najwięcej w historii PBO. Wiadomo już, które projekty otrzymały najwięcej głosów, a obecnie trwa podział środków na zwycięskie. Ostateczne listy zadań, które zostaną przekazane do realizacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 30 października.

Na co najczęściej głosowano?

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej, bo ponad 7 tysięcy głosów oddano na projekt “Trener Osiedlowy, Trener Senioralny, Trener Przedszkolaka”, czyli darmowe zajęcia ruchowe dla dzieci, młodzieży i seniorów. Na drugim miejscu znalazła się druga edycja projektu “Skończmy ze smogiem w Poznaniu!”, który poparło 6454 mieszkańców. Pierwsza edycja akcji jest właśnie realizowana na terenie Poznania. Kontrole przeprowadzane są przy użyciu specjalnego drona.

Na trzecim miejscu pod względem ilości zdobytych głosów (5821) znalazło się “Przedszkole dla zwierząt w Nowym Zoo”, czyli specjalne miejsce dla odrzuconych zwierząt, gdzie uzyskają specjalistyczną pomocweterynaryjną oraz dokarmianie smoczkiem. W dalszej kolejności znalazły się m.in. “Bezpieczne ścieżki maltańskie: piesi, biegacze, rowerzyści” (3342 głosy), “Plażojada 3 – lato pełne kultury” (3025), “Wuchta zieleni dla Poznania” (3016 głosów), “Akademickie Mistrzostwa Poznania” (2783) i “Przystanki wiedeńskie na Rynku Jeżyckim” (2114).

Kto był górą w projektach rejonowych?

W okręgu Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Stare Winogrady najwięcej głosów oddano na projekty “Modernizacja terenów zielonych winogradzkich przedszkoli”, “Nowoczesna Szkoła -ZSnr7 Zwycięstwa -Społeczna DwójkaWichrowe” oraz “Rewaloryzacja ogrodów tematycznych w Parku Cytadela”.

Wśród projektów z obszaru Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Podolany, Strzeszyn najwięcej głosów uzyskały: “Festiwale, kino plenerowe, kultura na Jeżycach”, “Drogi rowerowe dla Strzeszyna i Smochowic” oraz “Podolany SP62: malowanie klas cd”.

W obszarze Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo, pierwszą trójkę stanowią: “Aktywne Piątkowo – sport to zdrowie!”, “pielęgnujmy marzenia” oraz “Edukacja, sensoryka, sport – Miasteczko Oświatowe”.

Obszar Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka- Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki – tu najwięcej głosów zdobyły: “Nasz Sportowy Fyrtel-darmowe zajęcia dla mieszkańców”, “Bezpieczny student – bezpieczny poznaniak” oraz “Bezpieczne osiedle, bezpieczna szkoła”.

Wśród projektów zgłoszonych jako rejonowe dla obszaru Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald czołówkę stanowią: “Rowerowy Grunwald. Przyjazne i bezpieczne ulice”, “Zielone skwery dla Grunwaldu” i “”Ogród plus” interaktywny park na Cześnikowskiej”.

Projekty obszaru Ogrody, Sołacz, Winiary, Wola – najwięcej głosów oddano na: “remont sali gimnastycznej ZS nr 2”, “Rowerowy pakiet 2020: Ogrody-Sołacz-Winiary-Wola – 2.etap” oraz “Skrzydła dla 38 Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego”.

Z kolei wśród projektów rejonu Morasko-Radojewo, Naramowice, Umultowo na pierwszym miejscu uplasował się projekt “Aktywne Naramowice – sport to zdrowie!”, na drugim “Doposażenie Parku przy Żurawińcu”, a na trzecim “Zielony plac zabaw we wschodnich Naramowicach”.

Rejon 8, czyli Chartowo, Żegrze, Rataje – na liście projektów zgłoszonych w ramach tego rejonu największą popularnością cieszyły się: “Rowerowa Trasa Kórnicka – brakujący odcinek”, “Aktywni i Zdrowi” oraz “Rowerowa Trasa Kurlandzka”.

Z obszaru projektów w rejonie Stare MIasto najwięcej głosów przypadło na “Bruk przyjazny na Starym Mieście”, “Modernizacja boiska SP nr 82” oraz “Całoroczny, darmowy cykl koncertów muzyki niezależnej”.

Projekty z rejonu Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec, które otrzymały najwięcej głosów to z kolei “Boisko dla Wildy”, “wartostrada-Wilda: wygodnie pieszo i rowerem” oraz “Budowa placu zabaw SP 25”.

“Nasz sportowy fyrtel – damowe zajęcia dla mieszkańców”, “Przestrzeń pełna uśmiechu” oraz “Dzieciaki bystrzaki Kwiatowego, Ławicy i Górczyna” to z kolei projekty, które cieszyły się największym powodzeniem na liście z rejonu Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Junikowo, Kwiatowe, Ławica.

W obszarze Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski- Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie najpopularniejsze były: “Plac zabaw w parku przy Kutnowskiej”, “Bezpieczna droga do szkoły” oraz “Rowerem ze Śródki na Warszawskie”.

Ostatni z rejonów, Jeżyce i św. Łazarz – najwięcej głosów wśród projektów zgłoszonych na tym obszarze zdobyły: “Szkoła jak z Finlandii”, “Małpi gaj na terenie Starego Zoo”oraz “Uratujmy Dom Tramwajarza”.

Co ważne, wysokie miejsce wśród projektów w danym rejonie wcale nie oznacza, że projekt otrzyma fundusze na realizację. Cały czas trwa przeliczanie funduszy na poszczególne zadania. Z uwagi na zróżnicowane koszty poszczególnych projektów, musi być to dokładnie podzielone.

Pełne wyniki dostępne są online.