“Podglądanie” żyraf i nosorożców możliwe także zimą. Nowy dom dla zwierząt już za rok

Niemal dokładnie za rok żyrafy i nosorożce z poznańskiego zoo będą mogły pakować swoje rzeczy i przygotowywać się do przeprowadzki do nowego domu. Na terenie ogrodu powstanie dla nich nowy wybieg wraz z budynkiem, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia dydaktyczne. Dzięki temu, żyrafy i nosorożce będzie można „podglądać” przez cały rok i prowadzić tam zajęcia, lekcje i warsztaty.

Nowy wybieg powstanie niedaleko słoniarni, co pozwoli na zachowanie systemu, w którym obok siebie żyją zwierzęta, które także w środowisku naturalnym występują w jednym lub podobnym klimacie. Inwestycja powstanie na prawie 18,5 tys. metrów kwadratowych, z czego wybiegi zewnętrzne zajmą 13,5 tysiąca metrów kwadratowych. Dzięki temu, zwierzęta będą miały dla siebie dużo miejsca i co ważne, będzie ono dostosowane do ich potrzeb poprzez odpowiednie ukształtowanie terenu.

„Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy – żyrafy Rothschilda”

Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego zoo

Powstanie także budynek, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia dydaktyczne umożliwiające „podglądanie” zwierząt również w okresie zimowym. Będzie można przeprowadzać tam krótkie zajęcia czy lekcje obserwując zwierzęta nie tylko podczas wakacji, ale także w ciągu roku szkolnego.

„Na elewacji frontowej gmachu powstanie duża, szklana fasada. Zwiedzającym udostępniony zostanie fragment parteru budynku z pomieszczeniami sanitarnymi, które będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na tej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne. Na pierwszym piętrze z kolei zlokalizowana zostanie antresola oraz sala projekcyjna”

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

Przed wejściem do budynku powstanie niewielki plac, na którym staną ławki, umożliwiające chwilowy odpoczynek podczas zwiedzania ogrodu.

Do przetargu ogłoszonego przez Poznańskie Inwestycje Miejskie zgłosiło się sześć podmiotów zainteresowanych wykonaniem inwestycji. Wybrano ofertę firmy Agrobex, którą uznano za najkorzystniejszą. Budowa pochłonie ponad 12 milionów złotych, a roboty budowlane według deklaracji firmy mają zakończyć się w listopadzie 2020 roku, czyli o 1,5 miesiąca wcześniej niż zakładano. Umowę z wykonawcą podpisano w czwartek, 24 października.