Od dziś można głosować na Poznaniankę Roku. Wśród nominowanych m.in. Joanna Jaśkowiak i siostra Cecylia Śmiech

Od dziś można głosować na Poznaniankę Roku 2019. Plebiscyt ma być wyróżnieniem dla kobiet, które swoją postawą, działaniem i zaangażowaniem w sferze publicznej przyczyniają się do rozwoju Poznania i jego pozytywnego wizerunku. Wśród nominowanych jest 10 kandydatek.

To już druga edycja konkursu Poznanianka Roku. Kandydatki były zgłaszane przez organizacje pozarządowe, a wnioski oceniała Kapituła Plebistcytu, składająca się z przedstawicieli organizacji pozarządowych, urzędu miasta, mediów i seniorów.

Przy ocenie brano pod uwagę m.in. czy zgłoszone kobiety pracują na rzecz Poznania, czy działają na rzecz kobiet i społeczeństwa obywatelskiego, czy są wybitnymi specjalistkami w swojej dziedzinie, a także czy promują otwartość, równouprawnienie, wartości demokratyczne i tolerancję.

W ten sposób wybrano 10 finalistek nominowanych do tytułu Poznanianki Roku 2019.

Każda z finalistek ma przypisane jedno słowo, które odnosi się zarówno do jej cech charakteru, jak i wartości, które są warte promocji w Poznaniu.

Głosowanie rozpoczyna się dzisiaj, 28 października i potrwa do 15 listopada i odbywa się na dwa sposoby – poprzez wysłanie sms lub telefonicznie. Co ważne, z jednego numeru telefonu można oddać tylko jeden ważny głos.

Aby zagłosować SMS-em, należy wysłać wiadomość pod numer 4320. W treści trzeba wpisać “PR” oraz numer odpowiedni dla danej kandydatki. Np. SMS o treść “PR1” będzie głosem oddanym na Barbarę Sadowską, “PR2” – na Lucynę Winkel-Sobczak itd. 

Głosowanie telefoniczne odbywać się będzie poprzez nawiązanie połączenia z Biurem Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44), a następnie wskazanie wybranej kandydatki. 

Wyniki zostaną ogłoszone 23 listopada.

Kandydatki do tytułu Poznanianka Roku 2019:

Kandydatka nr 1 to Barbara Sadowska – psycholożka, aktywistka, pomysłodawczyni Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Jej priorytetem jest INTEGRACJA społeczna osób z grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Kandydatka nr 2 to Lucyna Winkel-Sobczak – aktorka, instruktorka teatralna, twórczyni przedstawień dla najmłodszych dzieci. Jej EKSPRESJA i zapał do pracy zaowocowały powstaniem Studia Teatralnego Blum, w którym aż 12 wystawianych spektakli stworzyła sama.

Kandydatką nr 3 jest s. Cecylia Śmiech – siostra zakonna i działaczka. MISJA, jakiej się podjęła, skupia się na dzierganiu czapek zimowych dla ubogich dzieci w Afganistanie. Dotychczas udało jej się zrobić ponad 3000 nakryć głowy. 

Kandydatka nr 4 to Joanna Jaśkowiak – prawniczka, notariuszka, społeczniczka. Jej DETERMINACJA w walce o praworządność, równość i sprawiedliwość jest znana każdemu poznaniakowi. Działa m.in. w ramach Komitetu Obrony Demokracji.

Kandydatką nr 5 jest Wioletta Bogusz – wolontariuszka, organizatorka, społeczniczka. Chce zwiększać ŚWIADOMOŚĆ społeczną w zakresie bezdomności i ubóstwa. Jest przewodniczącą stowarzyszenia “Zupa na Głównym”.

Kandydatka nr 6 to Aleksandra Orchowska – wykładowczyni, neuropsycholożka, społeczniczka. Współprzewodniczy Fundacji ORCHidea, działającej na rzecz osób po udarach i urazach mózgu. Jej codzienna WALKA koncentruje się na pomaganiu osobom z niepełnosprawnościami. 

Kandydatką nr 7 jest Barbara Górecka – pedagożka, historyczka sztuki, aktywistka. Ogromna PASJA, z jaką promuje literaturę dziecięcą, zaowocowała powstaniem Domu Bajek – kameralnej wypożyczalni książek dla dzieci.

Kandydatka nr 8 to Violetta Ratajczak – dyrektorka dużej firmy, wolontariuszka, aktywistka. Jej celem jest walka o RÓWNOŚĆ dla kobiet oraz walka ze stereotypami. Od lat jest pełnomocniczką Kongresu Kobiet dla regionu Wielkopolski.

Kandydatka nr 9 to Anna Janiak – psycholożka, trenerka umiejętności społecznych, prezeska Fundacji Fiona i Spółdzielni Socjalnej FURIA. Od lat aktywnie działa na rzecz osób w spektrum autyzmu. Jej ENERGIA i zaangażowanie dają dużo wsparcia podopiecznym i ich rodzinom.

Kandydatką nr 10 jest Jana Shostak – artystka wizualna, performerka, działaczka. Swoją TOŻSAMOŚĆ artystyczną manifestuje poprzez realizowanie projektów wspierających osoby dyskryminowane, krzywdzone i wykluczone przez system.