Są zarzuty dla kierowcy w Lesznie, który zaatakował pieszą i próbował ją przejechać

Jest już akt oskarżenia przeciw kierowcy samochodu, który w lipcu tego roku w Lesznie najpierw uderzył w twarz i opluł przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę, a następnie próbował ją przejechać jadąc pojazdem do przodu, gdy ta znajdowała się przed jego maską. Prokuratura połączyła sprawę z inną prowadzoną przeciw oskarżonemu przez Prokuraturę Rejonową w Środzie Wielkopolskiej. Mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 7 lat.

Do zdarzeń, które oburzyły opinię publiczną doszło 23 lipca 2019 roku w Lesznie. Kierujący samochodem marki Porsche stojąc przy przejściu dla pieszych wysiadł z pojazdu, a następnie opluł i  uderzył w twarz przechodzącą przez przejście kobietę, wyzywając ją w wulgarny sposób.

Gdy wrócił do samochodu, kobieta próbowała go zatrzymać, by wezwać na miejsce policję, dlatego stanęła przed pojazdem. Mężczyzna ruszył jednak pchając kobietę samochodem. Poszkodowana po kilku sekundach zdołała uciec sprzed pojazdu. Na miejsce zostały wezwane służby, a pokrzywdzoną zabrano do szpitala na badania.

Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego i opublikowane nie tylko przez Policję, ale i w środkach masowego przekazu, w tym także na naszym portalu.

Kierowca samochodu, 34-letni Michał N. był poszukiwany przez policję. Ten jednak ukrył się przed organami ścigania w oddalonym o kilkaset kilometrów hotelu, gdzie zameldował się pod zmienionym nazwiskiem. Został zatrzymany przez leszczyńskich policjantów 29 lipca.

W czasie działań ustalono, że Michał N. był również poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Środzie Wielkopolskiej w związku z podejrzeniem o przestępstwo usiłowania wymuszenia przy użyciu gróźb zamachu na życie i zdrowie zwrotu wierzytelności. Podjęto decyzję o połączeniu postępowań i włączenia do wspólnego prowadzenia, a także o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego.

Michał N. tłumaczył swoje zachowanie tym, że został sprowokowany przez kobietę, która miała uderzyć ręką w maskę jego samochodu komentując sposób, w jaki zatrzymał się przy przejściu dla pieszych.

Prokuratura Rejonowa w Lesznie skierowała do Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej akt oskarżenia przeciw 34-latkowi. Mężczyzna przed sądem będzie odpowiadał za cztery zarzucane mu czyny:

– usiłowania wymuszenia przy użyciu gróźb zamachu na życie i zdrowie zwrotu wierzytelności tj. czynu z art. 191 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk,
– znieważenia pokrzywdzonej poprzez kierowanie wobec niej słów wulgarnych uznanych powszechnie za obelżywe oraz oplucie jej, przy czym przestępstwo to miało charakter chuligański, tj. czynu z art. 216 § 1 kk w zw. z art. 57a § 1 kk,
– spowodowania u niej obrażenia ciała które naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów jej ciała na czas poniżej 7 dni, przy czym przestępstwo to miało charakter chuligański, tj. czynu z art. 157§2 kk w zw. z art. 57a§1 kk,
– stosowania wobec pokrzywdzonej przemocy, zmuszając ją do zaniechania jego zatrzymania poprzez napieranie na nią kierowanym przez siebie pojazdem marki Porsche Panamera pomimo, że stała bezpośrednio przed jego pojazdem czym naraził ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przy czym przestępstwo to miało charakter chuligański tj. czynu z art. 191§1 kk w zw. z art. 160§1 kk w zw. z art. 11§2 kk w zw. z art. 57a§1 kk.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu kara do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.