Ukraina i Węgry, czyli ciekawe kierunki podróży z lotniska Poznań-Ławica

Kierunki wschodnie i południowo-wschodniej Europy znów zyskują wśród podróżujących Polaków coraz większą popularność. Ukraina z uwagi na swą bliskość zarówno geograficzną jak i kulturową i historyczną przyciąga turystów w każdym wieku. Podobnie węgierski Budapeszt, do którego od jesieni można wybrać się bezpośrednio z poznańskiej Ławicy.

Ukraina to państwo, z którym Poznań ma dobre i wiele połączeń lotniczych. Niewątpliwie duży wpływ na to ma fakt, że w stolicy Wielkopolski mieszka wielu Ukraińców, a dogodne połączenia to dla nich możliwość szybszej podróży w rodzinne strony.

Tej jesieni uruchamiane są nowe połączenia z poznańskiej Ławicy – do Odessy i Charkowa. Oprócz tego, z Poznania można polecieć również do Lwowa i Kijowa.

Kijów, czyli stolica i największe miasto Ukrainy jest także największym ośrodkiem przemysłowym i kulturalno-naukowym w kraju. Posiada dwa porty lotnicze i jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Podobnie jak niemal całe państwo, widać w nim wpływy zarówno rosyjskie jak i mocno ukraińskie. Turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim z uwagi na liczne zabytki, w tym przede wszystkim budowle sakralne. Niemal na każdym kroku można zobaczyć cerkiew, sobór, monaster, synagogę czy kościół. Ważnym punktem na mapie podróżnych jest również Plac Niepodległości, czyli Majdan, a więc miejsce wielu historycznych wydarzeń i demonstracji. Ogromne wrażnie robi również m.in. Złota Brama oraz Pałac Kłowski.

Lwów jest z kolei miastem bardzo bliski Polakom z uwagi na polskie wątki historyczne tego miejsca. Widać to do dziś – na ulicy często można spotkać osoby mówiące po polsku. Nie brakuje także widocznych wpływów kultury polskiej. Lwów uznawany jest za główny ośrodek kultury i życia społecznego mniejszości polskiej na Ukrainie. To miasto, w którym znajduje się ponad 50% wszystkich zabytków Ukrainy, co jest ogromnym „magnesem” przyciągającym turystów z całego świata.  Duże wrażenie robi m.in. Rynek z 44 kamienicami reprezentującymi różne style architektoniczne, co jest wyjątkowym przedstawieniem długiej historii tego miasta. Warto także zwiedzić Ratusz Miejski i wieżę ratuszową, która stanowi bardzo dobry punkt widokowy z panoramą na miasto. Podobnie jak w Kijowie, nie brakuje tu również licznych interesujących obiektów sakralnych.

Odessa przyciąga turystów swoją fascynującą historią, w której znaleźć można czasy, gdy była twierdzą, a także największym miastem portowym dawnego Imperium Rosyjskiego. Podczas pobytu w Odessie koniecznie trzeba zwiedzić okolice dworca kolejowego i plac Pryvokzalna. Podobnie jak w innych ukraińskich miastach, budynek i architektura dworca przypomina mały pałac, a nie miejsce transportu publicznego. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest ul. Deribasivska, najpopularniejsza w mieście, pełniąca funkcję deptaku, który prowadzi do centrum. Co ciekawe, to tutaj przez pewien czas mieszkał Adam Mickiewicz. W okolicy znajduje się również Pasaż, czyli dawne centrum handlowe, które zachwyca zdobionymi rzeźbami. Będąc w Odessie uwagę podróżnych przykuwają również Filharmonia Miejska oraz Teatr Opery i Baletu. W pobliżu znajduje się również ul. Polska, która kilka lat temu została podzielona, a jej fragment nazwano ul. Lecha Kaczyńskiego. Nie brakuje również miejsc sakralnych, w tym katedr, kaplic, cerkiew i soborów. Odessa to także kurort turystyczny, dlatego zarówno w samym mieście jak i okolicach nie brakuje plaż. Te bliżej centrum są zwykle o wiele bardziej zatłoczone od tych położonych nieco dalej, które wybierają sobie przede wszystkim osoby ceniące sobie spokój.

Charków to z kolei jedno z największych ukraińskich miast. Widać tu duże wpływy Związku Radzieckiego i Rosji. Przed laty był trzecim – po Moskwie i Leningradzie – ośrodkiem naukowym i przemysłowym ZSRR. Nic więc dziwnego, że dominującym tu językiem wśród mieszkańców jest właśnie rosyjski, co jak się okazuje, często jest pomocne dla polskich turystów. „Sercem” miasta nazywany jest Plac Wolności, który jednak nie przypomina tego znanego poznaniakom ze stolicy Wielkopolski. Charkowski jest wielokrotnie większy – pod względem wielkości jest dziewiątym na świecie, a trzecim w Europie placem. Ma także interesujący kształt, który przypomina wydłużoną kroplę wody, przez co czasem nazywany jest „żarówką”.  Charków to także duża ilość zabytkowych obiektów sakralnych. Sobór Pokrowski, Sobór Uspieński, Sobór Zwiastowanie, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Monaster Opieki Matki Bożej, Synagoga Bejt-Menachem to tylko niektóre z zabytków, które są warte obejrzenia. Warto wybrać się również do Parku Szewczenki, który jest „najbardziej zielonym miejscem w Charkowie” oraz Parku Gorkiego, który z kolei pełni funkcję „ukraińskiego Disneylandu”, czyli pełnego atrakcji parku rozrywki.

Innym uruchamianym tej jesieni połączeniem z poznańskiej Ławicy jest Budapeszt, stolica Węgier, największe miasto tego państwa i od lat uznawane za jedno z najciekawszych turystycznie miast Europy.  To miasto, które jest wciąż bardzo popularne wśród turystów nie tylko z uwagi na piękne zabytki, ale także… niskie ceny. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest Parlament Węgierski, który należy do jednych z najbardziej okazałych budynków parlamentu na świecie. Został wybudowany z okazji obchodów tysiąclecia państwa w 1896 roku. Co ciekawe, w dwóch salach, w których dawniej odbywały się obrady Izby Wyższej i Izby Niższej znajdują się herby wszystkich sześciu dynastii panujących na Węgrzech, w tym także Jagiellonów. Pozostając w temacie siedzib głów państwowych, nie można pominąć Zamku Królewskiego w Budapeszcie. Podczas zwiedzania miasta warto wybrać się również na Plac Bohaterów, który podobnie jak budynek parlamentu oraz wiele innych obiektów, powstał z okazji tysiąclecia istnienia państwa. Na środku placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia w tym 34-metrowa kolumna z figurą Archanioła Gabriela, który według podań i legend, miał ukazać się świętemu Stefanowi (pierwszemu królowi węgierskiemu) i w ten sposób przekonać go do przyjęcia chrześcijaństwa. Na placu znajduje się również 85-metrowa koumnada, na której umieszczono postacie ważne dla historii Państwa Węgierskiego – wśród nich jest także Ludwik I, w Polsce znany jako Ludwik Węgierski, czyli król Polski i Węgier. Budapeszt słynie również z wielu imponujących mostów nad Dunajem, które łączą dwie dawne części miasta – Buda i Peszt. Najsłynniejszym jest Most Łańcuchowy, czyli Most Szechenyiego, wybudowany w latach 1838-1849. Warte uwagi są jednak także inne mosty – Wolności, Małgorzaty i Elżbiety. Punktem obowiązkowym zwiedzania Budapesztu jest również Baszta Rybacka, która jest piękna sama w sobie, ale przyciąga turystów również tym, że z jej baszt można podziwiać całą historyczną część Pesztu.

 

autorka: A. Karczewska

Pełna oferta dostępna z poznańskiego lotniska dostępna jest na stronie internetowej portu lotniczego Poznań-Ławica.

 

autorka: A. Karczewska