Rozpoczyna się Poznański Tydzień Tolerancji

Rozpoczyna się pierwszy Poznański Tydzień Tolerancji, podczas którego odbędzie się szereg spotkań, warsztatów, dyskusji, wykładów oraz innych wydarzeń mających na celu pogłębianie tolerancji i akceptacji różnorodności wśród mieszkańców Poznania.

To pierwsza edycja Poznańskiego Tygodnia Tolerancji, a wydarzenia z nim związane potrwają sześć dni – do 16 listopada, kiedy to świętowany jest ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Celem poznańskich obchodów jest szerzenie tolerancji, a jednocześnie stanowcze sprzeciwienie się jej brakowi i wszelkim przejawom dyskryminacji w społeczeństwie.

Pomysłodawcą inicjatywy był Bartłomiej Ignaszewski, radny Miasta Poznania, który zgłosił poprawkę do budżetu, co pozwoliło na organizację wydarzenia.

Wolontariusze będą promować akcję m.in. podczas dzisiejszego korowodu związanego z obchodami Imienin Ul. św. Marcin. Od południa do godziny 15:00 w Pracowni Ekonomii Społecznej “Ładne rzeczy” (ul. Św. Marcin 57) odbywać się będą międzykulturowe warsztaty kulinarne “Kuchnia Pokoju”. Podczas spotkania będzie można nie tylko spróbować potraw z różnych państw i regionów świata, ale także współtworzyć “Zwój Pokoju”, czyli listę życzeń i pokojowych przesłań dla świata.

W godzinach 17:00-19:00 w Pracowni Ekonomii SPołecznej “Ładne Rzeczy” okazja do posłuchania wywiadu-rzeki między transpłciową kobietą a psychologiem specjalizującym się w pracy z osobami trans i ich rodzinami.

Co jeszcze znalazło się w programie? Od wtorku, 12 listopada, do piątku, 15 listopada, młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach z tworzenia kampanii społecznej przeciwko mowie nienawiści, podczas których przedstawione zostaną zarówno sposoby profesjonalnego tworzenia przedsięwzięć jak i sposoby szukania informacji (zapisy: biuro@centrum-mediacji.org).

We wtorek seniorzy będą mieli okazję do spotkania się z osobą transpłciową w Fundacji Petra Senior (ul. Krasińskiego 4, początek o godz. 9:00). To odpowiedź na liczne pytania i wątpliwości zgłaszane przez najstarszych mieszkańców Poznania wolontariuszom i pracownikom Fundacji.

Zadbano także o to, by każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, mógł przez chwilę poczuć się jak senior – podczas warsztatów uczestnicy będą mogli założyć specjalny kombinezon, by na własnej skórze poczuć ograniczenia, z jakimi na co dzień stykają się starsze osoby.

W czwartek, 14 listopada, Spółdzielnia Socjalna Furia przeprowadzi warsztaty rękodzielnicze, podczas których będzie można stworzyć unikatowe prezenty gwiazdkowe. Spółdzielnia zatrudnia osoby ze spectrum autyzmu.

Tego samego dnia odbędzie się również druga odsłona akcji “Kuchnia Pokoju”, a także spotkanie międzyreligijne przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej, żydowskiej i reformowanych katolików oraz szkolenie ze strategii wsparcia młodzieży nieheteronormatywej i ich rodziców oraz rodzin, w których osoby tej samej płci wychowują dzieci.

O tym, jak powinno wyglądać “miasto idealne” będą rozmawiać uczniowie szkół średnich w sobotę, 16 listopada, podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację Rozwoju Talentów i Fundacji Woykowska.org. Udział w nich wezmą nie tylko młodzi poznaniacy, ale i ich rówieśnicy, którzy do stolicy Wielkopolski przyjechali w ramach międzynarodowej wymiany międzyszkolnej.

Ostatniego dnia wydarzenia, czyli 16 listopada odbędzie się również Happening “Miasto różno=równości”, który zaplanowano na Placu Wolności podczas otwarcia Betlejem Poznańskiego o godzinie 17:00.

Cały program Poznańskiego Tygodnia Tolerancji dostępny jest online.