Dron kontroluje jakość powietrza w Poznaniu – będzie można z bliska poznać jego działanie i dowiedzieć się czym grozi spalanie odpadów

Już jutro, 13 listopada, pierwsze ze spotkań informacyjno-edukacyjnych dotyczących m.in. sposobów badania jakości powietrza i szkodliwości spalania odpadów. To część projektu „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”, który jest realizowany od początku października w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na początku ubiegłego miesiąca rozpoczęły się badania jakości powietrza w Poznaniu przy użyciu specjalistycznego drona. O program zabiegali sami mieszkańcy, którzy w ubiegłorocznym głosowaniu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wybrali ten projekt. Także i w tym roku pomysł zyskał uznanie i będzie kontynuowany w 2020 roku.

Specjaliści wykonują analizę spalin palenisk domowych przy pomocy specjalistycznego drona wyposażonego w czujnik pozwalający na wykrycie konkretnych związków chemicznych, które z kolei mogą wskazywać na duże prawdopodobieństwo spalania odpadów.

Firma, która zajmuje się pomiarami, LTA Design, współpracuje ze strażą miejską, a projekt pozwala na skuteczniejsze wykrywanie i karanie nieprawidłowych zachowań mieszkańców, którzy przyczyniają się do większego zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Projekt „Skończy ze smogiem w Poznaniu” obejmuje również cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych dotyczących ochrony powietrza. Zostaną poprowadzone przez firmę prowadzącą pomiary i obejmą takie zagadnienia jak m.in. szkodliwość spalania odpadów czy problem niskiej emisji. Uczestnicy spotkania dowiedzą się również o sposobach i technikach pomiarowych oraz podstawach prawnych pozwalających na ich stosowanie. Co więcej, na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania będzie można z bliska zobaczyć używany w ramach projektu sprzęt badawczy, wraz z przedstawieniem działania aparatury kontrolno-pomiarowej.

Łącznie projekt przewiduje cztery tego typu spotkania, na które zapraszani są wszyscy chętni, bez względu na wiek. Pierwsze z nich odbędzie się w środę, 13 listopada, o godzinie 14:30 w Sali Sesyjnej UMP S2.