Co zrobić, gdy pasek klinowy piszczy?

Piszczący pasek klinowy w samochodzie to problem, który bardzo często spotyka kierowców. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy jest to powód do niepokoju? A może można temu jakoś zaradzić?

Choć pasek klinowy to element dość mały i niepozorny, odgrywa bardzo ważną rolę w osprzęcie silnika. Jego zadaniem jest napędzanie urządzeń ważnych dla działania jednostki napędowej, czyli alternatora i pompy wodnej. Gdy zaczyna działać nieprawidłowo, może zakłócać prawidłowe działanie pojazdu, a jeśli się zerwie, dalsza jazda będzie niemożliwa. O przyczynach piszczenia paska klinowego opowie nam sklep Akcesoria CNC oferujący ogromny wybór pasków klinowych – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe

Rodzaje pasków klinowych

W autach możemy spotkać dwa rodzaje pasków. Pierwszy rodzaj to paski klinowe, które stosowane są w autach starszych, natomiast drugi to paski wielorowkowe. Te zaś montowane są w nowszych pojazdach. Warto wiedzieć, że zużywają się one w różny sposób. Paski klinowe pracują jedynie krawędziami bocznymi, co oznacza, że jeśli te się zużyją, należy wymienić całe paski na nowe. W przypadku pasków wielorowkowych wygląda to tak, że przylegają one w całości do kół pasowych, dzięki czemu są znacznie cichsze podczas pracy, a przy tym również efektywniejsze. Bez względu na to, jaki rodzaj pasków posiadamy, należy zadbać o ich prawidłowe napięcie. Mierzy się je w połowie odległości pomiędzy kołami pasowymi. Odpowiednio napięty pasek, to taki, który ugina się od 5 do 15 mm.

Co może potęgować piszczenie paska klinowego?

Gdy pasek ma ustawione nieprawidłowe napięcie albo jest zużyty, może zacząć piszczeć w trakcie pracy pojazdu. Najczęściej możemy się z tym spotkać jesienią i zimą, czyli w trakcie chłodnych pór roku, a także w czasie deszczowej pogody. Wynika to z faktu, że wilgoć pogarsza właściwości tarcia, powstające między kołem pasowym a paskiem i nasila piszczenie. Najczęściej spotyka to oczywiście mechanizmy, które są niesprawne lub wyeksploatowane, jednak nie można wykluczyć, że zdarzy się to również w nowym samochodzie.

 

Warto pamiętać, że piszczenie paska może być jeszcze większe, jeśli będzie wzrastało obciążenie urządzeń, które ten napędza. Jeśli więc używamy na raz kilku odbiorników prądu, np. radia, wycieraczek oraz świateł, piszczenie może nawet nie ustępować.

Co jeszcze może być powodem piszczenia paska klinowego?

Choć mogłoby wydawać się, że główną przyczyną piszczenia paska jest nieprawidłowe napięcie lub zużycie tego elementu, to w rzeczywistości powodów może być znacznie więcej. Jednym z nich bywają także koła pasowe dostępne pod adresem – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/48-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/kola-pasowe, szczególnie wtedy, gdy są mocno wyślizgane. Jednym ze sposobów, by sobie z tym poradzić jest delikatne wyszlifowanie koła za pomocą drobnego papieru ściernego. Innym pomysłem może być spryskanie paska i koła preparatem eliminującym pisk. Mimo wszystko te sposoby są tylko chwilowym rozwiązaniem, ponieważ prędzej czy później problem powróci, dlatego lepiej od razu zastanowić się nad wymianą paska klinowego. Szczególnie wtedy, gdy pisk nie zniknie po regulacji napięcia paska, a koła okażą się wyślizgane. Dobra wiadomość jest taka, że wymiana koła pasowego i paska klinowego nie jest kosztowna. Warto zatem zabrać się za to jak najszybciej, by zlikwidować pisk i zapewnić pojazdowi prawidłową eksploatację.

Napinacze do pasków klinowych

Odpowiednie napięcie paska klinowego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej eksploatacji tego elementu, a także dla odpowiedniego działania całego osprzętu silnika. Z tego powodu bardzo ciekawym rozwiązaniem okazują się automatyczne napinacze, w które wyposażonych jest dziś większość pasków wielorowkowych. Odpowiadają one za utrzymywanie odpowiedniego naciągu. Warto jednak pamiętać, że napinacze też nie są niezniszczalne i raz na jakiś czas należy je wymienić.

 

Z kolei w przypadku pasków klinowych niezbędne jest samodzielne ustawianie naciągu. Na szczęście nie jest to trudne zadanie i można poradzić sobie z nim bez pomocy fachowca. Choć niestety w niektórych autach dostęp do paska może być utrudniony. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc mechanika. Zadba on o to, by napięcie paska klinowego nie było ani zbyt mocne, ani zbyt słabe.

Paski klinowe, koła pasowe, napinacze do pasów i wiele więcej znajdziesz w sklepie techniczno-narzędziowym Akcesoria.cnc.info.pl