Moc atrakcji na ostatnią sobotę listopada!

Ostatnia sobota listopada będzie obfitować w wydarzenia na terenie Poznania. Warto skorzystać z oferty i spędzić ten dzień poza domem. Nie da się ukryć, że świąteczna atmosfera coraz bardziej udziela się mieszkańcom miasta, a po dzisiejszych kolejnych atrakcjach, każdy będzie mógł poczuć “magię świąt” nawet podczas spaceru czy drogi do pracy i szkoły. Co można robic w sobotę? W ofercie coś dla siebie powinni znaleźć nawet najbardziej wymagający.

Zanim komuś zbyt mocno udzieli się świąteczna atmosfera warto skorzystać z możliwości uzyskania bezpłatnych informacji i porad od notariusza w ramach Dnia Otwartego Notariatu. Notariusze udzielają informacji m.in. z zakresu bezpiecznego rozporządzania majątkiem, jego zabezpieczenia dla siebie i najbliższych, procesu dziedziczenia czy regulacji stosunków majątkowych w małżeństwie. To również okazja, by lepiej zapoznać się z poszczególnymi rodzajami umów, a także prawnymi aspektami np. w zakresie umów darowizny i umowy dożywocia. Podczas akcji notariusze będą wskazywać również niebezpieczne działania, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla majątku, czyli takie kwestie jak np. umowy przywłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie czy lichwiarskie pożyczki.

Od godziny 13:00 poznańskimi ulicami kursować będzie specjalny Rozśpiewany Tramwaj Mistrza, czyli zabytkowa bimba z Feliksem Nowowiejskim (granym przez aktora) na czele. Pasażerowie mogą liczyć na występy poznańskich chórów oraz wspólne śpiewanki. Na pokładzie przewodnik będzie opowiadał o miejscach na terenie Poznania związanych z dyrygentem. Dodatkowo, o godzinie 12:30 na skwerze przed tramwajem odbędzie się pełna inscenizacja powitania Feliksa Nowowiejskiego i koncert szkolnych chórów. Występ w skróconej wersji będzie można zobaczyć przed każdym odjazdem tramwaju.  To nie koniec atrakcji, na jakie mogą liczyć w sobotę poznaniacy i turyści. Na plac Wielkopolskim stanie również Tramwaj Kinowy, w którym działać będzie kawiarenka z ciepłymi napojami i drożdżówkami. Będzie tam można obejrzeć film „Willa wśród róż. Poznańskie lata Feliksa Nowowiejskiego” oraz wysłuchać audycji radiowej  „Tramwaj Mistrza”.

O tej samej porze przy ul. Półwiejskiej rozpocznie się “Antyfutrzarski happening” organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Chętni będą mieli okazję podisać petycję do polityków z apelem o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych,a  także dowiedzieć się czegoś na temat realizowanych przez Stowarzyszenie akcji.

Warto wybrać się również na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie trwa Cavaliada, czyli wielkie święto jeździectwa. To wydarzenie skierowane zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Coś dla siebie znajdą miłośnicy koni w każdym wieku. Poza zawodami, na odwiedzających czekają również Targi Jeździeckie dla publiczności, na których można zaopatrzyć się m.in. w sprzęt jeździecki czy akcesoria do hodowli koni.

Będąc na MTP dobrze jest zajrzeć również na trwający Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych. To szansa na znalezienie niepowtarzalnych prezentów czy dekoracji świątecznych.Organizatorzy przygotowali również szereg darmowych warsztatów, takich jak: kurs szydełkowania, tworzenia świątecznych ozdób z makramy, warsztaty robienia kul kąpielowych czy  kurs kaligrafii w ramach odbywającego się równocześnie III Festiwalu Kaligrafii. 

O godzinie 16:00 w CK Zamek rozpocznie się Charytatywna Aukcja dla Domu, czyli charytatywna aukcja sztuki, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie budowy Domu Autysty – placówki dla niesamodzielnych osób z autyzmem. Będzie to już kolejna w historii Aukcja dla Domu, podczas której licytowane są dzieła sztuki współczesnej. Tym razem “pod młotek” trafi sto prac, których autorami są m.in. Wilhelm Sasnal, Ewa Kuryluk, Honza Zamojski czy Małgorzata Szymankiewicz.

Przez cały dzień dostępne będą rówież atrakcje Betlejem Poznańskiego na Placu Wolności. Tradycyjnie powstał kiermasz z charakterystycznymi drewnianymi domkami, w których swoją ofertę prezentują zarówno wystawcy z Polski jak i z innych, głównie europejskich państw. To okazja do spróbowania tradycyjnych potraw takich jak barszcz, pierogi czy bigos, a także przysmaków zagranicznych, w tym słynnych niemieckich kiełbas czy słodkich wyrobów z różnych państw. Popić można to grzańcem czy piwem. Na stoiskach dostępne będą również ozdoby choinkowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych wyrobów, które sprawdzą się jako prezent pod choinkę.  Nie brakuje również atrakcji, które co roku cieszą zarówno najmłodszych jak i dorosłych – karuzele dla dzieci oraz Diabelski Płyn, który stanął w rejonie fontanny Wolności i daje możliwość oglądania panoramy miasta.

Dzisiaj zainaugurowane zostanie również Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. Choć oficjalne otwarcie zaplanowano na godzinę 17:00, to atrakcje czekać będą jednak już od godzin południowych, choć skierowane będą przede wszystkich do najmłodszych poznaniaków. Przygotowano dla nich zimowe animacje oraz spotkanie z bajkowymi postaciami.

Skąd inauguracja o godzinie 17:00? Ponieważ to właśnie wtedy oficjalnie po raz pierwszy zostaną zapalone lampki na miejskiej choince, która stanęła przed Ratuszem na Starym Rynku.