Wypoczynkowo i historycznie, czyli cypryjska przygoda z poznańskiego lotniska Ławica

Czy podczas jednej podróży można poznać kulturę grecką i turecką jednocześnie? Można – wystarczy wybrać się na Cypr. W połowie listopada Ryanair ogłosił nowe połączenie z lotniska Poznań-Ławica, które pozwoli na zwiedzanie wyspy po wylądowaniu na lotnisku w Pafos. Pierwsze loty zaplanowano już od sezonu letniego 2020.

Do tej pory z poznańskiego lotniska można było polecieć na Cypr w ramach połączeń czarterowych. Od nowego sezonu letniego możliwe będzie samodzielne planowanie urlopu na tej wyspie.

Pafos, zarówno rejon jak i miasto to ciekawy ośrodek turystyczny i historyczny. Rozwinięte zaplecze turystyczne z luksusowymi hotelami, słoneczna pogoda i przepiękna promenada wzdłuż morza pozwalają na relaks z pięknymi widokami podczas urlopu. Nie brakuje jednak także miejsc, które warto odwiedzić. Co ważne, w wiele z nich można dojść pieszo lub skorzystać z tanich przejazdów autobusami, które często zatrzymują się przy przystankach tuż przy hotelach.

W mieście Pafos można zobaczyć ruiny starożytnych budowli dosłownie na każdym kroku spacerując po starym mieście. Są to miejsca związane z historią i wpływem Greków, Imperium Osmańskiego, a także… Rzymian.

Punktem obowiązkowym zwiedzania są przepiękne Grobowce Królewskie, a do największych atrakcji należą też m.in. Zamek w Pafos, Park Archeologiczny Kato Pafos ze starożytnymi mozaikami rzymskimi w Domu Ajona, Tezeusza i Dionizosa oraz kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła.

Atrakcją turystyczną jest również Skała Afrodyty, czyli formacja skalna przy plaży niedaleko Pissouri. Według legendy to właśnie w tym miejscu z wody miała wyjść zrodzona z morskiej piany Afrodyta – grecka bogini miłości, piękna i pożądania.

Wielu korzysta także z możliwości wybrania się na Lara Beach, czyli tzw. plażę żółwi. Od lat 70. znajdują się tam miejsca lęgowe żółwi zielonych i Karetta.

Z Pafos można przejechać także do Nikozji, czyli jedynej w Europie stolicy państwa podzielonej na dwie części z terytorium należącym do dwóch państw.

Nowe połączenie realizowane będzie przez linię lotniczą Ryanair od 1 kwietnia 2020 roku, raz w tygodniu – w środy. Pełna oferta poznańskiego lotniska dostępna jest na stronie internetowej portu lotniczego Poznań-Ławica.

 

autorka: A. Karczewska