Wakacje w Omanie – praktyczne informacje przed podróżą

Od sezonu Zima 2019/2020 z poznańskiego lotniska Ławica można polecieć do Salalah w Omanie. To państwo, które nie bez powodu nazywane jest „Karaibami Orientu”. Turystów kusi przede wszystkim warunkami naturalnymi. Wciąż nie brakuje jednak tych, dla których kraj ten wydaje się zbyt „egzotyczny”, by podróż do niego była pozbawiona problemów, co wynika głównie z niewiedzy na temat tego, jak wyglądają prawo i zwyczaje w tamtejszej kulturze. Jak się okazuje, zdecydowanie nie ma się czego bać.

Zaczynając od przygotowania do podróży, wybierając się do Omanu należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie paszportu, który jest ważny jeszcze minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Polscy obywatele zobowiązani się również do posiadania wizy turystycznej, którą można uzyskać online, w placówce dyplomatycznej oraz na przejściach granicznych w tym na lotnisku. W przypadku lotów czarterowych z Poznania, informacje na ten temat przekazywane są turystom przez biuro podróży. Zaleca się złożenie wniosku o wizę online, co jest tańsze i szybsze.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że przed podróżą do Omanu nie są wymagane dodatkowe szczepienia ochronne. Można więc spokojnie przygotować się do wyjazdu skupiając się na pakowaniu walizki, a nie szukaniu przychodni.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co przewozi się w bagażu – w Omanie obowiązuje zakaz wwożenia i używania e-papierosów. Palenie papierosów tradycyjnych jest od 2012 roku zakazane w miejscach publicznych. Dla Polaków to ostatnie nie powinno być problemem, gdyż takie samo prawo obowiązuje także w Polsce.

Walutą obowiązującą w Omanie jest rial omański, który dzielony jest na 1000 baisa. 1 rial omański to ok. 2,6 USD (dolara amerykańskiego).  To ważna kwestia, ponieważ będąc na miejscu warto skorzystać ze słynnych targowisk i bazarów, na których można kupić np. lokalne przyprawy, zioła, ceramikę, a także to, z czego słynie Oman – kadzidła i perfumy.

Językiem urzędowym jest arabski, jednak w hotelach i punktach turystycznych, a także na większości targowisk i straganów nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim. Osoby, które były już w Omanie wspominają uprzejmość i pozytywne nastawienie miejscowych do turystów. Nie brakuje chętnych do pomocy czy wskazaniu drogi. To ważna informacja szczególnie dla tych, którzy podczas urlopu lubią wyjść poza hotelową ofertę all inclusive i zwiedzać okolicę.

Podczas pobytu w każdym państwie należy z szacunkiem podchodzić do lokalnych zwyczajów i tradycji. W przypadku Omanu obowiązują tam muzułmańskie normy i obyczaje. Z tego powodu należy zwrócić większą uwagę na to, co się ubiera. W miejscach publicznych zalecany jest „stosowny ubiór”. Z uwagi na szacunek do miejscowych zasad, szczególnie kobiety powinny zrezygnować z pokazywania się poza hotelem w szortach, zbyt krótkich spódnicach bądź sukienkach, dużym dekoltem czy strojach z odkrytymi ramionami. Najczęściej wystarczy po prostu np. zarzucić chustę na ramiona.

Do meczetów należy wchodzić z przewodnikiem. Podobnie jak w przypadku innych religii, tu także ubiór powinien być stosowny do miejsca. W tym przypadku oznacza to zasłonięcie nóg, rąk, a w przypadku kobiet także włosów. Miejscowi wiedzą, że turyści nie zawsze są na to przygotowani, dlatego przed wejściem do większości meczetów możliwe jest wypożyczenie abaji.

Podobnie jak w innych krajach arabskich i muzułmańskich, alkohol w Omanie nie jest szeroko dostępny. Najlepiej korzystać z możliwości dostępu do trunków w hotelach, jednak z uwagi na otwartość na ruch turystyczny, alkohol dostępny jest również w niektórych restauracjach i barach.

Choć dla niektórych Oman wydaje się być państwem dość „egzotycznym” zarówno pod względem położenia jak i kultury, to różnego rodzaju obawy i wątpliwości okazują się być bezpodstawne. Polscy turyści, którzy chętnie wyjeżdżają m.in. do Tunezji, Egiptu, Izraela czy Turcji niejednokrotnie spotykają się z podobnymi lub identycznymi przepisami, a czasem nawet bardziej restrykcyjnymi niż w Omanie.

Pozostaje więc skorzystać z możliwości „przedłużenia lata” i spędzenia zimy w Salalah, dokąd można polecieć w ramach nowego czarterowego połączenia z lotniska Poznań-Ławica. Oferty dostępne są na stronie lotniska i biura podróży.

 

autorka: A. Karczewska

 

autorka: A. Karczewska

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.