Ambasador Francji w Polsce spotkał się z prezydentem Poznania

Ambasador Francji, Frédéric Billet, który pełni swoją misję w Polsce dopiero od października, odwiedził już Poznań, gdzie w Urzędzie Miasta spotkał się z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem.

W Poznaniu Francja, kultura i język francuski są bardzo popularne. Z danych urzędu miasta wynika, że w poznańskich szkołach podstawowych i średnich języka francuskiego uczy się ok. 1700 uczniów, natomiast ok. 300 osób studiuje romanistykę.

Od 1998 roku stolica Wielkopolski współpracuje z Rennes w ramach umowy o miastach partnerskich. W Poznaniu działa m.in. Dom Bretanii, organizowane są Dni Bretanii, Dni Kultury Francuskiej czy Festiwal Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych.

Wizyta Frédérica Billeta w Poznaniu była więc bardzo ważna. Dyplomata zanim został ambasadorem Francji w Polsce był dyrektorem protokołu dyplomatycznego we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W Urzędzie Miasta Poznania przyjął go prezydent Jacek Jaśkowiak.

Ambasador podziękował za ciepłe przyjęcie – nie tylko w stolicy Wielkopolski, ale i w Polsce. Podkreślił, że bardzo ważne jest dla niego rozwijanie współpracy polsko-francuskiej zarówno na szczeblu ogólnokrajowym jak i samorządowym.

Prezydent Jaśkowiak zaznaczył, że Poznań może współpracować z francuskimi firmami, samorządami i organizacjami na wielu poziomach, w tym m.in. kulturalnym, gospodarczym, sportowym i naukowym.

„Firmy z kapitałem francuskim są wyraźnie obecne w Poznaniu. Aktywnie korzystamy też z możliwości rozwijania współpracy, jakie dają nam targi w Cannes. Współdziałając lokalnie mamy możliwość łagodzenia pewnych napięć, które pojawiają się na poziomie polityki rządowej.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Tradycyjnie, gość został poczęstowany poznańską słodką dumą, czyli rogalami świętomarcińskimi. Na koniec spotkania wpisał się do miejskiej Księgi Pamiątkowej.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.