Oczyszczacz powietrza usuwa roztocza – prawda czy mit?

Uciążliwy kaszel, chrypka w gardle, swędzenie ciała czy przewlekły katar mogą być objawami uczulenia. Alergia na roztocza kurzu domowego należy do jednej z najczęstszych rodzajów alergii, będąc jednocześnie jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości alergicznych. Jej objawy mogą towarzyszyć mogą choremu przez cały rok, niezależnie od pogody czy miejsca w którym się znalazł. Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza, mogą tylko potęgować objawy uczulenia. Dlatego też warto zatroszczyć się o swoje najbliższe otoczenie, ograniczając do minimum ilość kurzu, sierści, pyłów czy bakterii w nim panujących. Pomocny w tym może okazać się oczyszczacz powietrza. Jak oczyszczacz powietrza może pomóc alergikom i jaki model będzie najlepszy na roztocza?

Co to są roztocza i jak wpływają na zdrowie?

Są to przypominające owady, niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy, żyjące w poduszkach, kocach, materacach, dywanach, meble tapicerowanych, odzieży i innych miękkich materiałach. Jak mówi Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, roztocza „mieszkają z ludźmi, bo żywią się głównie złuszczonym ludzkim lub zwierzęcym naskórkiem. Uczulają nas nie tyle same roztocze, ile ich odchody i części ciała.” Osoby podatne na takie alergeny odczuwają z ich powodów reakcje alergiczne i ataki astmy. Według doniesień American Lung Association (Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Płuc) kontakt z roztoczami może bowiem prowadzić do rozwoju astmy. 

Ciągła ekspozycja na alergeny obniża odporność osoby uczulonej. Łagodne alergie mogą wywoływać nieżyt nosa, łzawienie oczu czy kichanie. W ostrzejszych przypadkach obserwuje się ciągłe kichanie, kaszel, niedrożność nosa czy napady astmy. Co ciekawe, objawy alergii mogą pozostać przez wiele miesięcy niezauważone. Jak podkreśla Dr. Dąbrowiecki „przewlekły charakter objawów powoduje, że przyzwyczajamy się do nich i dopiero wtedy, kiedy nagle mamy silny skurcz oskrzeli, nasilony kaszel czy zapalenie zatok, po wizycie u alergologa dowiadujemy się, że to skutek alergii.”

Oczyszczacz powietrza – sojusznik alergików

Stworzony z myślą o wszystkich, którym na sercu leży czystość powietrza, oczyszczacz ma za zadanie zatrzymywać wszelkie zanieczyszczenia, którego znajdują się w jego otoczeniu. Wielkość tego otoczenia zależy od wydajności urządzenia i wyrażona jest współczynnikiem CADR.

Oczyszczacze powietrza na Klarta.pl charakteryzują się dużą wydajnoscia oczyszczania – Klarta Forste 3 odpowiedni jest do 40 m2, zaś Klarta Stor do 80 m2. Filtry HEPA, inteligentny tryb auto sprawia, że te oczyszczacze będą skutecznie usuwały nie tylko smog, ale też alergeny z powietrza. 

Jakie zanieczyszczenia zatrzymuje oczyszczacz powietrza?

Dzięki odpowiedniemu zestawowi filtrów, oczyszczacze powietrza są w stanie wyłapać od 95 do 99,95% szkodliwych substancji. Podstawowymi filtrami są HEPA i węglowy. Pierwszy z nich zatrzymuje z chirurgiczną precyzją nawet najdrobniejsze cząsteczki stałe, dzięki temu jest skutecznym narzędziem w walce z pyłami zawieszonymi, benzopirenem, roztoczami, bakteriami czy drobnoustrojami. Filtr węglowy, wykorzystywany również często np. w maskach smogowych, neutralizuje szkodliwe gazy i brzydkie zapachy. Zbudowany z granulek węgla aktywnego, którego 1 gram ma aż 1500 m2 powierzchni aktywnej, jest w stanie skutecznie zatrzymać lotne związki organiczne czy dym papierosowy. Uzupełnieniem tych filtrów jest często filtr wstępny, którego zadaniem jest wyłapywanie większych zanieczyszczeń – sierści czy włosów, jak również kurzu. Dlatego też przy okazji wydłuża on żywotność pozostałych filtrów. W urządzeniach można spotkać zarówno osobne 3 filtry, jak i jeden zintegrowany filtr typu 3w1.

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy na roztocza?

Obecnie na rynku spotkać można setki modeli, różniących się między sobą wydajnością, skutecznością filtracji, oferowanymi funkcjami, jak i ceną. Wybór ostatecznego modelu będzie więc sprawą indywidualną. Analizując oferty warto jednak zwrócić uwagę na:

  • Filtr HEPA – zapewniający najlepsze efekty w usuwaniu alergenów. Dlatego też śmiało można go uznać za najważniejszy element oczyszczacza powietrza dla alergików.
  • Tryb automatyczny – kontroluje pracę urządzenia, odpowiadając za właściwą reakcję na różne poziomy zanieczyszczeń w otoczeniu. Dobrze zaprogramowany (skorelowany z normami jakości powietrza w Polsce), jest w stanie skutecznie wykorzystać potencjał urządzenia. Za swoje restrykcyjne podejście do smogu, chwalony jest np. oczyszczacz Klarta Forste 3.
  • Wydajność oczyszczania – wyrażana w m³/h, informuje o tym, ile powietrza zostanie przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu godziny.
  • Jonizacja – zadaniem jonizatora jest wytwarzanie jonów ujemnych, które zneutralizują jony dodatnie, sprzyjające rozwojowi wirusów, grzybów, roztoczy i innych alergenów. Wypuszczona przez jonizator „chmura” jonów ujemnych (negatywnie naładowanych cząsteczek tlenu) atakuje kurz i roztocza, wiążąc się z nimi i powodując, iż zanieczyszczenia te opadają na powierzchnię ścian czy mebli, skąd łatwo się ich pozbyć.
  • Nawilżanie – oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, bądź dwa osobne urządzenia to doskonały wybór, gdy czujesz, że powietrze w Twoim otoczeniu jest zbyt suche. W suchym powietrzu kurz łatwiej się unosi, co może nasilać objawy alergii. Delikatna mgiełka wytwarzana przez nawilżacz może przynieść ulgę wysuszonej śluzówce.
    Uwaga! Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przewilżyć pomieszczenia. Wysoka temperatura w pomieszczeniu (około 23 stopni) w połączeniu z wilgotnością oscylującą wokół górnej normy 60% lub przekraczająca ją tworzą idealne warunki do rozwoju roztoczy.
  • Głośność – w zależności od aktualnej intensywności pracy, oczyszczacz powietrza może generować od 20-30 do nawet 60-70 dB (w zależności od modelu i klasy urządzenia). Warto, aby w najcichszym trybie nocnym urządzenie generowało najwyżej około 30dB – wartość przy której możliwy jest komfortowy sen.
  • Cena urządzenia i koszty eksploatacji – W zależności od modelu oraz marki, oczyszczacze powietrza mogą kosztować od 300 do kilku tysięcy złotych. Dlatego też warto również zwrócić uwagi na koszty eksploatacji urządzenia – pobór prądu, a w szczególności cenę wymiennych filtrów. Serwis PCWorld ocenił oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 jako ciche urządzenie, które ma wydajną wymianę powietrza oraz niewielki pobór mocy. Więcej można przeczytać w artykule Klarta Forste 3 – inteligentny oczyszczacz na 40m2.
  • Certyfikaty – ECARF, BAF czy PTA. Przy niektórych modelach oczyszczaczy spotkać można informacje o atestach niezależnych instytucji, które potwierdzają skuteczność ich działania. Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii (ECARF) certyfikuje produkty, które usuwają 95% pyłków i zarodników pleśni z otoczenia. Brytyjska Fundacja Antyalergiczna (BAF) również zajmuje się testowaniem skuteczności urządzeń. Atest Polskiego Towarzystwa Alergicznego (PTA) nie świadczy o efektywności oczyszczacza w usuwaniu alergenów, a jedynie potwierdza fakt, iż urządzenie nie stwarza ryzyka zaostrzenia objawów alergii